A rendelettervezetet csak december 10-ig lehet véleményezni; az előterjesztést a kormány még nem tárgyalta meg. A beruházás első ütemében Ócsán felépülő 80 lakás bérlőit pályázati úton választják ki, a pályázatokat a Magyar Máltai Szeretetszolgálat kezeli majd.
A programban azok a háztartások vehetnek részt, amelyeknek 2011. október 1. és 2012. november 30. között kényszerértékesítésre kijelölt ingatlanban volt a lakóhelyük. A tervezet szerint azok pályázhatnak az ócsai lakásokra, akik a kényszerértékesítésre kijelölt ingatlan tulajdonjogát elvesztették, vagy a pályázati döntésig el fogják veszíteni. Az ingatlanok értéke Budapesten és a megyei jogú városokban nem haladhatja meg a 25 millió forintot, egyéb településen a 20 milliót, illetve a családban legalább egy 25 év alatti gyermek van.
A pályázatokat 2013. január 21-ig kell benyújtani postai vagy elektronikus úton a Magyar Máltai Szeretetszolgálathoz, amely a benyújtók között a pályázati adatlapban közölt információk alapján rangsort állít fel. A pályázatkezelő a rangsornak megfelelő sorrendben az adósnál személyes megkeresés alapján környezettanulmányt készít. Ennek során megvizsgálják a többi között a pályázó adós és házastársa hátterét, jövedelmi viszonyait, képzettségét, és élethelyzetéből adódó kötelezettségeit.
A benyújtott pályázati adatlapok, valamint az elvégzett környezettanulmány alapján 2013. február 25-ig készítenek döntési javaslatot a Program Bírálati Bizottság számára, amelynek tagja Ócsa város képviselő-testülete által delegált két személy, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat két delegáltja, és a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. képviselője. A bizottság elnöke a településfejlesztésért és településrendezésért felelős miniszter által kijelölt személy. A bizottság 2013. március elsejéig dönt.
Az ócsai szociális lakótelep első 80 házának kivitelezési munkálatait a meghívásos pályázaton nyertes cég, a VeszprémBer Zrt. október közepén kezdte meg. A kivitelezővel megkötött szerződés értelmében az első ütem (az első 80 ház) átadását jövő év márciusára tervezik.
A szociális családiház-építési programról 2011 augusztusában döntött a kormány. A program célja az, hogy az állam elhelyezést biztosíthasson azoknak, akik devizaalapú vagy forintalapú jelzáloghitel-szerződésből fakadó tartozás miatt elveszítették a lakóingatlanukat.