A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke

Az euróárfolyam ingadozása rosszul érinti az irodaházak és bevásárlóközpontok bérlőit, mivel a bérleti díjakat jellemzően euróban állapítják meg, a terhek emelkedésének megállításához azonban nagyon szűk a mozgásterük − derül ki az általunk megkérdezett piaci szereplők válaszaiból.

Gulyás Ede, a CA IMMO magyarországi ügyvezető igazgatója elmondta, a fizetendő bérleti díj azon bérlőknél, ahol a fizetés alapja euró és a teljesítés is euróban történik, nem okoz problémát, ők azonban kisebbségben vannak. Többségében euróalapon, azonban forintban teljesítő bérlőik vannak, viszont közülük is csak egy-két olyan szolgáltató tevékenységet folytató partnernél okozott az árfolyam-ingadozás problémát, akiknél a bevételek nagyban függnek az irodaház bérbeadottságától és az ebből fakadó látogatottságtól és forgalomtól.

Az üzemeltetési költségnél fordított a helyzet, zömmel forintalapú mind a fizetendő előleg megállapítása, mind pedig a teljesítés, ami előnyt jelent. Ezt a kötelezettséget  éves szinten számolják el és csak a ténylegesen felmerült költségeket kell megtéríteni.

Gyalay-Korpos Gyula, a Magyar Bevásárlóközpontok Szövetségének elnöke szerint az euróárfolyam-ingadozás nemcsak most, hanem már a korábbi években is okozott gondot, valamint a forgalom visszaesése és a gazdasági válság is negatívan érintette a bérlőket és a bevásárlóközpontok üzemeltetőit, tulajdonosait egyaránt. A jelenlegi kiszámíthatatlan viszonyok és törvénykezés miatt a bérlők helyzete − főként a helyi, magyar kereskedőké − igen nehéz már most is, és ez tovább fokozódhat a következő évben, akár néhány üzlet tönkremenetelét is előidézve. Bérletidíj-csökkentés általában nem jellemző, ugyanis azoknak a bevásárlóközpontoknak, amelyeknek hitelük van, a bank is nagyon kemény feltételeket szab − nem is engedélyezett a bérlők felé ez a típusú könnyítés.

Azonban ettől függetlenül a bevásárlóközpontok próbálnak és már az elmúlt években is próbáltak segíteni a bajba jutott bérlőkön, például azzal, hogy nem negyedévente kell fizetni a bérleti díjat, hanem havonta vagy az üzemeltetési költségekre vonatkozó árfolyamot fixálják meghatározott időszakra, ami egyértelműen az üzemeltetési költségek csökkentését jelenti.

Farkas Hajnalka, a DTZ ingatlan-tanácsadó üzemeltetési vezetője úgy látja, az elmúlt évekbeli euróárfolyam-ingadozás nehézségeket okozott és okoz bizonyos bérlők esetében. A probléma kiküszöbölésére a DTZ felajánlotta az általa kezelt ingatlanok bérlőinek, hogy az euróalapú üzemeltetési költségátalányról áttérhessenek a forintalapúra. Ezzel a lehetőséggel szinte kivétel nélkül minden olyan bérlő élt, akinek elsősorban forintban keletkeznek a bevételei. Az euróalapú bérleti díjaknál mindenképpen a bérbeadó rugalmasságától függ, hogy hajlandó-e esetleg egy számlázáskor alkalmazott minimum-maximum árfolyamtartományt megállapítani − tette hozzá.