Az új szabály szerint az új bérlőnek a tulajdonos maximum 10 százalékkal magasabb díjat szabhat meg, mint a hasonló ingatlanok helyi átlagára - derül ki a Guardian cikkéből. Az új építésű, illetve a teljes körű felújításon átesett ingatlanokra nem vonatkozik a korlátozás, azért, hogy ne fogja vissza az építéseket.
A német igazságügyminiszter szerint az átlagos jövedelműek számára is elérhető bérlakásokat kell biztosítani, s elfogadhatatlannak nevezte, hogy egyes helyeken 30-40 százalékos is lehet a drágulás. A lépéssel a bérlők és a tulajdonosok érdekeit akarják egyensúlyba hozni, azaz továbbra is fontos, hogy a befektetők keressenek az üzleten, de azt is tudomásul kell venni, hogy a bérlakások nemcsak árucikkek, hanem az emberek otthonai is - hangsúlyozta az igazságügyminiszter.
Németország 16 régiójában, a következő öt évben olyan nagy városokat érint a korlátozás, mint Berlin, Hamburg, München, vagy a virágzó egyetemi helyszínek, mint például Freiburg, Heidelberg, vagy Tübingen. Ráadásul az ügynöki jutalékot a jövőben annak kell fizetni, aki a megbízást adta, vagyis zömében a tulajdonosoknak.
A német lakásbérlők egyesülete üdvözölte a javaslatot, de további intézkedéseket szorgalmaznak a lakáspiac stabilizálása érdekében. Úgy vélik, a bérleti díjak növelésének limitálása nem csodaszer, és nem vezet alacsonyabb tarifákhoz, mivel a lakáspiac igazi problémája inkább az új építésű ingatlanok hiánya. Amíg ebeen nem lesz változás, addig a korlátozás csak rövid távon hoz megoldást - állítják a szakértők.
Az emelés maximalizását ellenzők szerint a növelési plafon meghatározása csak a középosztálybeli bérlőkön segít, míg azok az alacsonyabb jövedelműek, akik nem engedhetik meg maguknak az átlagos bérleti díjakat, tovább küszködnek a lakáskeresésel a vonzó városok központjaiban.