A termelési helyzet megítélése 2013 nagy részében javult, de az utóbbi két hónapban némi elbizonytalanodás érzékelhető. A szezonálisan kiigazított adatok alapján az elmúlt három hónap termelési színvonalának megítélése - az augusztusi negatív korrekció után - kissé szeptemberben is romlott.

A nyers adatok is az előző hónaphoz képest enyhén romló helyzetre utalnak - szeptemberben a növekvő termelésről beszámolók aránya 22, a csökkenésről tudósítók aránya pedig 23 százalék, míg augusztusban rendre 26 és 25 százalék, egy éve pedig 11 és 14 százalék volt. Az 50 fő felett foglalkoztató vállalkozások helyzete most is kedvezőbb, mint az 50 fő alattiaké.

Így látják a rendelésállományt

A rendelésállományokat a piaci szereplők - a szezonálisan kiigazított adatok alapján - szeptemberben lényegesen pozitívabban értékelték az előző hónaphoz képest. Az augusztusi megbicsaklás után folytatódott az év eleje óta tartó kedvező tendencia. A nyers adatok is kedvező irányú változásra utalnak: szeptemberben a válaszadó cégek 14 százaléka magas, míg 44 százalékuk alacsony rendelésállományról számolt be. Augusztusban ugyanez a két arány 8 és 43 százalék, egy évvel ezelőtt pedig 6 és 66 százalék volt. Az ötven fő feletti cégek munkaellátottsága továbbra is jobb, mint a kisebbek vállalkozásoké, a mélyépítő vállalatok helyzete pedig szintén hosszabb idő óta kedvezőbb, mint a magasépítőké.

Kevesebben készülnek leépítésre

Szeptemberben a foglalkoztatott létszám várható alakulására vonatkozó várakozások - a szezonálisan kiigazított adatok alapján - az előző havinál kedvezőbbé váltak. A nyers adatok augusztushoz képest icipicit romló foglalkoztatási kilátásokra utalnak. Szeptemberben a cégek 8 százaléka készült a létszám bővítésére, míg 14 százalékuk elbocsátásokat tervezett. Augusztusban ugyanez a két arány rendre 7 és 12 százalék, egy éve 5 és 32 százalék volt.

A következő három hónapban árcsökkenésre és áremelésre számító cégek aránya augusztusban csaknem kiegyenlítődött, szeptemberben a helyzet alig változott. Az árcsökkenésre számítók aránya 13 százalék, az áremelésre törekvőké pedig 11  százalék. (Egy hónapja 9 és 11, egy éve 25 és 3 százalék volt.)


Számottevően javul a magyar gazdaság rövid távú kilátásainak megítélése az építőipari termelők körében. Szeptemberben a válaszadók 19 százaléka számított javulásra,  20 százalékuk további romlásra. Augusztusban ugyanez a két arány rendre 17 és 28 százalék volt.