Budapesten idén augusztus közepén a 30 millió forintnál alacsonyabb áron hirdetett lakások 24 százalékos volt. Szemben a koronavírus-járvány magyarországi megjelenése előtt, idén februárban mért 23 százalékkal, valamint a tavaly augusztusi 20 százalékkal. A 20 millió alatti budapesti lakóingatlanok aránya jelenleg közel 4 százalék, hat hónappal korábbi 3,3 százalékkal és az egy évvel korábbi 2,9 százalékkal.

Az öt éven át tartó nagyvárosi lakásárrobbanást követően irányváltás történt a használt lakások piacán. Ezt mutatja, hogy a múlt év elejéhez képest 5 százalékkal nőtt a 30 millió forintnál olcsóbb ingatlanok aránya a kínálatban. A folyamat részben azzal magyarázható, hogy a vásárlóerő megálljt parancsolt a drágulásnak. Idén a koronavírus-járvány miatti óvatosság is az olcsóbb lakások piacát erősíti. Elsősorban azért, mert az elmúlt 1-2 évben a vevők egy komolyabb összegű lakáshitel segítségével ellensúlyozták a drágulást, ma viszont már jóval megfontoltabban állnak ehhez - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

A megyeszékhelyeken eltérő a kép

A portál elemzése szerint a megyeszékhelyeken a 20 millió forint alatti használt lakások és házak aránya összességében nőtt egy év alatt 38,9 százalékról 40,6 százalékra.

Ez azonban összesített adat, a különböző városokban viszont eltérőek a számok, ami arra utal, hogy bizonyos városokban még tavaly is kitartott a lakásdrágulás lendülete - fogalmazott a szakértő.

Debrecenben például jelenleg 15 százalékos a részesedésük, míg egy évvel ezelőtt 11,8 százalékos volt. Kecskeméten jelentősebb volt a bővülés, 22,6 százalékra emelkedett a szóban forgó lakások részesedése a korábbi 15 százalékról. Győrben most 11 százalékot hasítanak ki a kínálatból ezek a lakások, ami minimális visszaesést jelent éves szinten és a februári helyzethez viszonyítva.