Kifutóban van a lakáspiacon a koronavírus-járvány idején elhalasztott és az emelkedő hitelkamatok miatt előrehozott kereslet árfelhajtó hatása, miközben megint 40 százalék feletti arányú a befektetői jelenlét - mondta a Világgazdaságnak adott interjújában Tancsics Tünde, az Eltinga Ingatlanpiaci Kutatóközpont elemzője.
A magas infláció miatt elértéktelenedő pénz egy része az ingatlanokban keres menedéket, sok befektető viszont eladóként vált aktívvá, mert éppen most realizálja a korábbi lakásvásárláson elért hozamot. Ennek eredőjeként a lakáspiac lassulni fog, a 2014 óta tartó növekedésnek immár minden jel szerint vége van.
Elértéktelenedő reálbérek
A zömében hitelből megvalósuló lakáscélú vásárlásokat a dráguló hitelek és a folyamatosan emelkedő árak nehezítik. Az ingatlanok Budapest után immár vidéken is jelentősen túlértékeltek. Ugyanakkor 10-12 százalékos infláció mellett az árak még emelkedni fognak, de reálértelemben már elkezdődhet egy fokozatos értékcsökkenés a lanyhuló kereslet mellett.
A vásárlási kedvet csökkenti a gazdasági folyamatok bizonytalansága, a reálbér-növekedést elértéktelenítő infláció miatt a vevők és az építkezők is egyre óvatosabbak. Az építőanyagok drágulását, az ellátási láncok akadozását a háború tovább fokozta.