Egyelőre pontosan nem lehet tudni, mi számít rozsdaövezetnek a kedvezményes áfa szempontjából. A ma már használaton kívüli iparterületekről, illetve azok egy részéről lehet szó, erről majd a konkrét jogszabály rendelkezik. A rozsdaövezetek bevonása a lakáspiacra ugyanakkor több szempontból is kedvező.

Egyrészt a lakásfejlesztésre alkalmas telkek kínálata bővül. Másrészt évtizedes kérdésre ad választ azzal, hogy az érintett területek megújulnak. Lényeges az is, hogy több olyan külvárosi részt tesz fel a lakáspiaci térképre akár Budapesten, akár a többi nagyvárosban, amelyek eddig nem voltak fókuszban. Megfelelő volumenű rozsdaövezeti fejlesztésekkel így hosszabb távon kiegyensúlyozottabbá válhat a fővárosi lakáspiac - kommentálta a bejelentést Balogh László, a portál vezető gazdasági elemzője.

Véleménye szerint a kedvezményes lakásépítési áfa nem pusztán egy kedvezmény, inkább ösztönzés a rozsdaövezetek rendbehozatalára, a szennyezett talaj megtisztítására, közművesítésre. Az extra fejlesztések az alacsonyabb áfával már vonzóbbak lehetnek.

Mekkora drágulás volt?

Az elmúlt évtizedekben több tanulmány, elemzés vizsgálta a budapesti barna- és rozsdaövezeteknek hívott, egykori ipari ingatlanokkal beépített területeket. A fővárosban számos kerületben az III.-ban, a IV.-ben, a IX.-ben, a X.-ben, a XI.-ben, a XIII.-ban, a XXI.-ben és a XXII.-ben is találhatóak ilyenek.

A korábbi adatok szerint a III. kerületben például 2016-hoz képest az új lakások átlagos kínálati négyzetméterára az ingatlan.com adatai szerint 87 százalékkal 1,06 millió forintra emelkedett. A IV. kerületben ezzel párhuzamosan 90 százalékkal 764 ezer forintra drágultak. A XI. és XIII. kerület a népszerű kerületek között volt eddig, előbbiben 86 százalékkal 1,04 millió forintra, utóbbiban 105 százalékkal 988 ezer forintra emelkedtek az árak 2016 tavaszához képest. Balogh szerint az árak jövőbeli alakulását azonban egyelőre nem lehet megjósolni.