A teljes irodaállomány a négy, üzletileg meghatározó városban - Pozsony, Budapest, Prága, Varsó -,összesen 11,5 millió négyzetméter. Varsóban több mint 4 millió négyzetmétert regisztráltak, Budapesten 3,164 millió négyzetmétert, Prága teljes irodaállománya várhatóan 2014 közepére éri el a 3 millió négyzetmétert, míg Pozsonyban jelenleg 1,466 millió négyzetméter a potenciál. Az első félévben összesen 197 ezer négyzetméterrel bővült a régió irodaterülete.

2013 június végén több, mint 845 ezer négyzetméternyi terület állt fejlesztés alatt, melyből közel 448 ezer négyzetméter Varsóban és 291 ezer négyzetméter Prágában épül. A 2013-ban elkészülő legnagyobb irodakomplexum a 44 ezer négyzetméteres varsói Miasteczko Orange lesz. Varsó vonzó, nyugati oldala hosszú távon több, mint 100 ezer négyzetméter új irodaterülettel bővül.

Prága belvárosában is jelentős irodaberuházások zajlanak, jelenleg 77 ezer négyzetméter A kategóriás terület épül. Ez csaknem 40 százalékkal emeli a belvárosi potenciált. A projektek legnagyobbikát, a 41 ezer négyzetméteres Florentinumot 2014-ben adják át.

Bérbeadás

Az év első felében a négy közép-európai fővárosban közel 692 ezer négyzetmétert adtak bérbe, szemben az egy évvel korábbi 626 ezer négyzetméterrel. A főbb külföldi bérlők a magasan képzett munkaerőt, az alacsony bérlői költségeket, a jó épületeket és a gazdasági stabilitást használják ki. A régió vonzza az outsource központokat és az üzleti szolgáltatásokat. Az előbérleti szerződések terén továbbra is Varsó áll az első helyen, közel 52 ezer négyzetméterrel az első felében. A bővülések leginkább Budapesten voltak jellemzőek, ahol 39 ezer  négyzetméternyi ilyen tranzakciót hoztak tető alá az első negyedévben.

Bérleti díjak

A négy nagyváros központi alpiacának elsődleges bérleti díjai továbbra is változatlanok, kivéve Varsót, ahol kissé visszaestek és jelenleg 25,50 euró a négyzetméterenkénti havi tarifa. Prágában és Budapesten a legjobb lokációkban 21, míg Pozsonyban csupán 15 eurót kell fizetni. Összehasonlításképp a londoni West End alpiacon jelenleg 112 eurót kell fizetni négyzetméterenként havonta (a Cushman & Wakefield 2013-as Office Space Across the World tanulmánya szerint ez a világ jelenleg legdrágább alpiaca).

Kihasználatlanság

A 2013 első félévében mért 14,1 százalékos kihasználatlanság a régióban meghaladja az elmúlt 5 év átlagát leginkább a varsói és pozsonyi emelkedésnek köszönhetően. A spekulatív fejlesztések átadásával az üres területek várhatóan tovább nőnek. A kihasználatlanság Budapesten a legmagasabb, 19,9 százalék - de itt is jelentősen csökkent 2012 második negyedéve óta, amikor 21,3 százalékot mért a tanácsadó -  Varsóban pedig a legalacsonyabb, csupán 10,5 százalék.

Piaci felszívás

2010 vége óta a kihasznált irodaterületek mértéke hozzávetőlegesen 70 ezer négyzetméterrel nőtt negyedévente, ez körülbelül 50 százalékkal kevesebb, mint a válság előtt, 2007-2008-ban. Ugyanakkor a bérlői aktivitás mértéke a bruttó bérbeadások alapján fellendülést mutat, hiszen a meglévő bérlők a bérlői költségek optimalizálására koncentrálnak, így a vártnál kisebb mértékben ugyan, de a piac tovább növekszik.

Befektetés

Az ingatlanbefektetések értéke a főbb közép-európai piacokon, mint Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország, 1,72 milliárd euróra rúgott az év első felében. Az irodapiacon az összbefektetések 62,5 százalékát relalizálták.

Varsó az összbefektetéseket nézve is első helyen áll, de a legnagyobb önálló irodapiaci tranzakció a régióban a prágai The Park eladása volt. A befektetők továbbra is a legjobb ingatlanokhoz szeretnének hozzájutni, melyek hosszú távon is jól teljesítenek és a növekvő kínálat ellenére stabil bevételt képesek produkálni. Emiatt a tanácsadó jelentős tranzakciós aktivitást vár az irodapiacon az év hátralevő részében - olvasható az elemzésben.