A 40 kiállítóval jelentkező Lakásvásár ismét a piac szinte teljes egészét lefedi. Borsi László, a Lakásvásár Média Csoport elnöke a rendezvény előtt elmondta, a tavalyi és az idei adatokat látva biztosak lehetünk benne, hogy az ingatlanpiac - árak és forgalom szempontjából - elérte mélypontját, számottevő árkorrekcióra már nem lehet számítani.
A szakember szerint a potenciális lakásvásárlók, illetve a vásárlást már jó ideje halogatók számára a munkahely kérdése, a jövedelmi helyzet vagy a növekvő megélhetési költségek jóval nagyobb visszatartó erőt jelentenek, mint az, hogy a szakértők nem várnak árrobbanást. Mint fogalmazott, amíg különösen a munkahely és a jövőben várható jövedelmi helyzet iránt nem növekszik a bizalom, nincs alapja a lakáspiaci forgalom élénkülésének - hiába növekszik az orosz vagy kínai vásárlók száma, hiába írnak ki újabb EU-s pályázatot kisvállalatoknak és sajnos a szocpol korábbi feltételekhez való ismételt közelítése sem hozhat változást.
A munkahely és a jövedelem mellett ki kell emelni az ingatlanpiac alapjának számító hiteleket is - tette hozzá Borsi. Hitel nélkül, amiben mindig lesz kockázat, nem nőhet a mostani, nagyságrendileg 90 ezres forgalom számottevően.
Az országban tavaly 10.560 új lakás épült, 10.600 építési engedélyt adtak ki, ami 17 illetve 15 százalékos csökkenés 2011-hez képest. Budapesten a visszaesés közel ötven százalékos. Az éves árszint 3,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2012-ben az adóhatóság 13 ezer esetben nem hitte el az ingatlan vételárát az illetékeljárásban, ami vagy a piaci információkon alapuló összehasonlító értékbecslés alacsony forgalom miatti válságát jelzi, vagy az adóhatóság bevételéhségét.
A lakáspiacon a fővárosi ingatlanok tartják leginkább az értéküket, legkeresettebbek az olcsó társasházi lakások és a megfelelő helyen lévő panellakások, a családi házakra csak óriási alkuk árán találnak vevőt.