Magyarország számos településén elegendő az állami támogatás ahhoz, hogy szinte teljes mértékben fedezze a lakásvásárlás költségeit, így például egy kétgyermekes család akár 90 négyzetméteres ingatlant is vehet a CSOK-ból egy kistelepülésen – ez derül ki az MBH Indexből, az MBH Jelzálogbank kutatásából.
Elsősorban a preferált kistelepüléseken élő, több gyermeket nevelő vagy gyermeket tervező családok pályázhatnak a falusi CSOK keretében magas támogatási összegekre. A városokban a CSOK helyére a CSOK Plusz lépett, így idéntől már csak a további gyermeket tervezők juthatnak hozzá az állami forrásokhoz.
Az év első két hónapjában az új lakáshitel szerződések összege országosan a tavalyi azonos időszakban mért volumenhez képest több mint kétszeresére, 167 milliárd forintra nőtt, melynek jelentős részét a támogatott hitelek adják.
A különböző megyék kedvezményezett településein élő családok jelentős részben finanszírozhatják egy lakás vételárát állami támogatásból: a falusi CSOK hitel által országos szinten az ezeken a településeken élők számolhatnak a legmagasabb támogatási összegekkel.
A legkedvezőbb helyzetben azok a legalább kétgyermekes családok vannak, amelyek a gyerekek közül legalább egyet előre vállaltak: az elérhető állami források ugyanis összességében minden megyében lehetővé teszik számukra egy átlagos árú, 90 négyzetméteres ingatlan megvásárlását.
A kedvezményezett településeken az újabb gyermeket nem vállaló családok is igénybe vehetik az állami forrásokat: míg egy meglévő gyermek esetén az elérhető összeg a vételár mindössze pár százalékának finanszírozásához nyújt segítséget, addig a kétgyermekes családok a támogatás mellett 10 millió forint értékű kedvezményes hitelt igényelhetnek, amely öt vármegyében segítheti jelentősen a lakásvásárlást (Nógrád, Tolna, Bács-Kiskun, Heves és Csongrád-Csanád). A háromgyermekes, további gyermeket nem vállaló családok ennél is kedvezőbb helyzetben vannak, ugyanis az állami támogatások hat vármegye kivételével lehetővé teszik számukra egy átlagos árú, 90 négyzetméteres ingatlan megvásárlását.
2024. január 1-jétől a nem kedvezményezett településeken a lakásvásárlásokhoz elérhető CSOK rendszert a CSOK Plusz váltotta fel, így a városokban az idei évtől már csak a további gyermeket tervezők juthatnak hozzá állami forrásokhoz. A még gyermekvállalás előtt álló, egy gyermeket tervező párok számára a Babaváró támogatás és a CSOK Plusz hat vármegyében (Nógrád, Borsod-Abaúj-Zemplén, Baranya, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Békés és Jász-Nagykun-Szolnok) teszi lehetővé a lakásvásárlást teljesen állami forrásból, és nem sokkal marad el ettől Bács-Kiskun és Csongrád sem. A lakásvásárlást Somogyban (33 százalék) és Pest (42 százalék) vármegyében fedezik a legkisebb mértékben a támogatások. A további legalább egy, legfeljebb két gyermeket tervező, és megfelelő hitelképességgel rendelkező családok ennél kedvezőbb helyzetben vannak, számukra tizenhárom vármegyében elegendők az állami források a lakásvásárláshoz. A legalacsonyabb aránnyal szintén a Somogy és Pest vármegyében élők számolhatnak. Azok számára, akik további legfeljebb három gyermeket terveznek, ez utóbbi két megye kivételével mindenhol elegendőnek bizonyulnak az állami források egy 90 négyzetméteres ingatlan megvásárlásához.
Az elemzők a megyeszékhelyeket vizsgálva megállapították, hogy az egy gyermeket tervező családok hat megyeszékhelyen, Békéscsabán, Kaposváron, Miskolcon, Salgótarjánban, Szekszárdon és Szolnokon juthatnak új lakáshoz pusztán állami források segítségével, és további három megyében számolhatnak 90 százalék fölötti támogatással. A legnehezebb helyzetben azok vannak, akik a fővárosban terveznek lakást vásárolni, ők a vételár kevesebb mint felét (47 százalék) tudják biztosítani egy 60 négyzetméteres lakás esetében állami forrásokból. A vállalt gyermekek számával arányosan egyre több támogatásban részesülhetnek a családok, a legalább egy gyermeket előre vállaló, két gyermeket tervezők számára – Veszprém és Budapest kivételével – az összes megyeszékhelyen elegendő fedezetet jelentenek az állami támogatások egy 60 négyzetméteres lakás megvásárlására. A három gyermeket tervezők pedig bármely megyében 100 százalékos állami fedezettel számolhatnak.