Az első félévében megnyílt plázák legnagyobbja az oroszországi Krasnodarban felépült 169 ezer négyzetméteres Oz Mall. Nyugat-Európa legnagyobbjai a Boulevard Berlin (64 ezer négyzetméter), a madridi Gran Plaza 2 (60 ezer négyzetméter), a palermói Conca d'Oro (55 ezer négyzetméter) és a lyoni Confluence (52 ezer négyzetméter) voltak.
Oroszország és Törökország az élen
Európában Oroszország áll az első helyen, ahol az első félévben hozzávetőlegesen 725 ezer négyzetméter új bevásárlóközpont épült, 15,4 millió négyzetméterre bővítve a kínálatot. Az európai plázák ötöde Oroszországban található és további 2,1 millió négyzetméter nyílhat meg 2013 végéig. A várhatóan 13 százalékos kínálatnövekedéssel Oroszország megelőzi az Egyesült Királyságot és Franciaország után Európa második legnagyobb bevásárlóközpont piaca lesz.
Törökországban több, mint 250 ezer négyzetméterrel gyarapodott a terület (a factory outletekkel együtt ez 350 ezer négyzetméter) és további 1,6 millió négyzetméter áll jelenleg fejlesztés alatt, mely az összes európai, jelenleg építés alatt álló terület 16 százaléka. Amennyiben az összes terv időben megvalósul, úgy a török bevásárlóközpont kínálat 2013 decemberéig 25 százalékkal növekszik. Csak Isztambulban 800 ezer négyzetméternyi új központ átadását tervezik 2013 végéig.
Hogy áll a legnagyobb régiós versenytárs?
Lengyelországban az év első felében kilenc új központ lépett piacra, további ötöt bővítettek, ez összesen 235 ezer négyzetméter új területet jelent. Varsóban ebben az időszakban nem nyílt új létestmény, az év hátralevő részében és 2013-ban viszont itt is várható fellendülés.
Nyugat- Európában Franciaország és Olaszország állnak a tervezett átadások rangsorának élén. Mivel Olaszországban több fejlesztés csúszásáról tud a tanácsadó, a 400 ezer négyzetméternyi tervezett átadás helyett 284 ezer négyzteméterre számít az év végéig. Spanyolországban a Puerto Venecia a tervezett terület 30 százalékát adja, míg az Egyesült Királyságban az átadások mértéke ebben az évben a 2013-as fellendülés előtt történelmi mélypontra süllyed és csupán a Land Securities által fejlesztett, leedsi Trinity nyitja meg kapuit mintegy 76 ezer négyzetméteren.
Így alakulnak a kiskereskedelmi befektetések
2012 első felében a befektetők aktivitása visszaesett. Közel 12 milliárd euró értékben történtek kiskereskedelmi befektetési tranzakciók Európában az előző félévi 19 milliárd, s az egy évvel korábbi 21 milliárd euróval szemben. A kereskedelmi ingatlanpiaci befektetések körében a kiskereskedelemi invesztíciók részesedése 28 százalékkal, 21 százalékra esett vissza az előző hat hónaphoz és 36 százalékkal az előző év azonos időszakához képest. Továbbra is az Egyesült Királyság és Németország áll az élen, de itt is jelentős a megtorpanás. Összességében azonban a szakértők az év hátralevő részében több, jelentős méretű tranzakcióval számolnak.
Elhalasztott tervek, csökkenő üresedés
Magyarországon az első félévben csupán a 6 ezer négyzetméteres Sió Plázát adták át, az év hátralévő részében pedig egy kisebb, mintegy 4.5 ezer négyzetméteres projekt, a Hegyvidék Bevásárlóközpont készül el. 2013 végéig pedig megnyílik az Árkád 2., az első központ 20 ezer négyzetméteres bővítése.
Szabó Viktória Partner, a Cushman & Wakefield budapesti irodájának kiskereskedelmi üzletágvezetője szerint a Magyarországon több jelentős projekt maradt tervezési fázisban a nehéz gazdasági helyzetnek és a bizonytalan finanszírozás miatt. Jelentős változásra nem számít a következő években, de a nemzetközi kiskereskedők terjeszkedési tervei csökkenthetik az üres területeket.