A piac élénkülése egyformán hatott minden árkategóriára, sőt egyes időszakokban épp a drágább, 20 millió forint feletti ingatlanok aránya nőtt meg - állapítja meg a Duna House elemzése. Az ilyen tranzakciók közel háromnegyede a közép-magyarországi régióban valósult meg, ebből is zömmel inkább a fővárosban.

A drágább ingatlanok piacán az abszolút favorit a II. kerület, de árkategória szerinti bontásban a toplista többi helyén már vegyesebb a kép.

Kerületi toplista, árkategóriánként (millió Ft)
Helyezés20+30+40+
1.II.II.II.
2.XIII.V.XII.
3.XI.III.V.
4.XII.XII.III.
5.III.XI.IX.
Forrás: Duna House

Általában az összes ingatlan vonatkozásában a 30-as korosztály a legaktívabb vásárlóréteg. Ez a húszmillió feletti kategóriában sincs másként, hiszen több mint a vásárlók harmadát ők adják. A vevő közel fele azonban idősebb, 40 év feletti. A válaszadó vevők háromnegyede vallja magát vállalkozónak, vagy közép- és felsővezetőnek. Az utóbbiak vették a legmagasabb átlagáron az ingatlanokat, közel 44 milliós értékben, őket követik a vállalkozók 37 millióval, majd a középvezetők 31 millióval.

Befektetők, költözők

A vevők negyede befektetési céllal vásárolt, miközben az összes tranzakciót vizsgálva egyharmados ez az arány. A válaszadók több mint 40 százaléka egyszerűen csak azért vett drágább lakást, mert nagyobba szerettek volna költözni. Ők átlagban átlagban 120 négyzetméteres, átlagosan 36 millió forintba kerülő ingatlant vettek, míg a befektetési céllal vásárlók a 20 millió fölötti kategóriában átlagosan 90 négyzetméteres, 38 milliót érő lakásba fektettek.

Az eladói oldalt főként a végtörlesztési lehetőség és a kisebb lakás iránti igény motiválta - kommentálta az adatokat a Napi Gazdaság Online-nak Rutai Gábor, a Duna House elemzési és PR-vezetője. Hozzátette: a piaci élénkülésben a végtörlesztés jó hívószónak bizonyult, mert az árak csökkenésében bízva azok is előre hozták vásárlásukat, akik nem befektetési céllal vettek volna ingatlant. (Aki viszont befektetési céllal vásárolt, azt a forint esése is motiválhatta. A szerk.)

Elmaradt az árzuhanás

A kereslet erősödése azt is eredményezte, hogy a végtörlesztés miatti kínálatnövekedés nem járt a korábban prognosztizált 5-10 százalékos áreséssel, csak 1-2 százalékossal. Igaz, aki biztosra akart menni, nagy árengedménnyel kínálta lakását, de így sem sikerült mindenkinek az értékesítés. Rutai szerint a végtörlesztéssel felpörgetett piacon január volt a csúcshónap - országosan közel 13 ezer lakóingatlan cserélhetett gazdát a megszokott 6-7 ezres havi átlaggal szemben -, ami hozhatott még némi lemorzsolódást az árak terén, de az első negyedévben összességében nem várható 5 százaléknál nagyobb árcsökkenés.

Az Otthon Centrum elemzése szintén azt mutatja, hogy a végtörlesztési rohamban elmaradt a jelentős árcsökkenés, de több vevő juthatott kedvezményes áron lakáshoz. A vevők szinte minden szegmensben válogathattak a végtörlesztés miatt eladó ingatlanokból, az árakra gyakorolt hatás azonban területenként eltérő.

Nem mindenhol olcsóbb a végtörlesztéses ingatlan

A fővárosban átlagosan hat százalékkal alacsonyabban cseréltek gazdát az ingatlanok, mint nem végtörlesztés esetében. A legnagyobb különbség a családi házak esetében volt a fővárosban, ahol 17 százalékkal olcsóbbak voltak a végtörlesztés miatt eladott ingatlanok. Használt téglalakások vásárlói tudták a legkisebb árengedményt elérni Budapesten. Vidéken nem minden szegmensben látható ez az "árelőny", a tulajdonosok bizonyos típusoknál átlagosan magasabb árat tudtak érvényesíteni a végtörlesztés miatt eladott ingatlanoknál, mint a más indokok miatt gazdát cserélt ingatlanok esetében.

 

Eltérés a végtörlesztés és egyéb indokok miatt eladott használt lakások átlagos nm.ára között, 2011 október - 2012 január
RégióTéglalakásPanellakásTégla házÖsszesen
Budapest-3,00%-5,00%-17,00%-6,00%
Kelet Magyarország7,00%-2,00%-7,00%7,00%
Nyugat Magyarország7,00%-1,00%11,00%6,00%
Összesen2,00%-3,00%-1,00%-2,00%
Forrás: Otthon Centrum

A magasabb ár mögött a végtörlesztés miatt piacra dobott ingatlanok eltérő jellemzői állhatnak. A nyugati országrészben a végtörlesztés miatt eladott családi házak átlagos életkora például jóval alacsonyabb, mint az egyéb indokok miatt eladott családi házak életkora. Fontos tudni, hogy az árkülönbségek szórása meglehetősen nagy, ennél nagyobb árkülönbségek is előfordulhattak.

A végtörlesztés miatt eladott ingatlanok az Otthon Centrum tapasztalatai szerint egyre növekvő arányt képviseltek az összes eladáson belül. 2011 decemberében és 2012 januárjában egyaránt 27 százalék volt a végtörlesztés miatt eladott ingatlanok aránya. Ez az arány októbertől decemberig fokozatosan növekedett. A teljes, 2011. októbertől 2012. januárig terjedő időszakot tekintve 22 százalékot tesz ki, minimális területi különbségekkel. "A végtörlesztési célú eladások a legnagyobb arányban Budapesten fordultak elő. A teljes időszakot tekintve, minden negyedik ingatlan cserélt végtörlesztés miatt gazdát a fővárosban." - mondta el Déry Attila, az Otthon Centrum vezető elemzője.

Az év elején mért 6-7 százalékos alkuszintről az utolsó negyedévben 8 százalékra nőtt a vevők által elérhető árengedmény mértéke, részben a végtörlesztésnek is köszönhetően. A végtörlesztés miatt eladott ingatlanok bizonyos szegmensekben és területeken alacsonyabb árát azonban nem feltétlenül a nagyobb árengedmény magyarázza, sok esetben az eladó eleve alacsonyabb áron dobta piacra az ingatlanát. Ezt támasztja alá az is, hogy bizonyos esetekben, a végtörlesztés miatt eladott ingatlanoknál az elért árengedmény mértéke kisebb, mint a nem végtörlesztés miatt eladott ingatlanok esetében.