Az irodaterület bővülése a 2003-as szintre csökkent, alig néhány fejlesztő volt képes és hajlandó jelentősebb előbérleti szerződés nélkül  irodaház építésébe kezdeni, ez meghatározza a következő néhány év új kínálatát is - mondja Horváth Franciska a DTZ irodaügynökségi vezetője. Már csak néhány modern irodaház kínál  5 ezer négyzetméternél nagyobb egybefüggő üres területet, ezért két jelentős piaci szereplő is előbérleti szerződést kötött 2014-re elkészülő irodaházakban

A bérlők hosszabbítanak és összemennek

Az üresedési ráta 2010-ben elérte a 24,8 százalékos rekord magasságot és azóta is tartja ezt a szintet. Mivel a nettó bérbeadás aránya továbbra is alacsony, a DTZ erre az évre sem vár jelentős javulást. Ugyanakkor, míg az elmúlt években jellemzően több iroda állt üresen Pesten, mint Budán, addig 2010 óta ha nem is jelentős mértékben, de megfordult ez az arány.

A csökkenő bérleti díjak mellett ma már a korábban többnyire lakásokban működő kisebb cégek is megengedhetik maguknak, hogy B vagy akár A kategóriás irodaházakba költözzenek. Ehhez a változáshoz számos irodaház tulajdonos alkalmazkodott, és alakított ki helyiségenként bérelhető kulcsrakész, de bútorozatlan területeket, melyek nagy részét sikeresen bérbe is adta.

Bérleti díjak: Budapest a sláger

A bérleti díjak nem változtak 2011-hez képest, a központi fekvésű prémium kategóriás irodaházakban 14-16 euró négyzetméterenként a havi díj, a hasonló kategóriájú, nem központi fekvésű irodaépületekben 10,5-12,5 euró, a B kategóriás épületekben pedig 8-10 euró között mozognak a kínálati nettó bérleti díjak. A DTZ  2016-ra azt jósolja, hogy Budapest lesz az egyik legköltséghatékonyabb irodalokáció Európán belül, mivel máshol nagyobb bérleti díjemelkedéssel számolnak, mint nálunk.