Az előző kormány idején a támogatási keret előzetes rögzítése híján és a pályázat késői lezárása miatt a Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) Panel Alprogramra 2009-ben benyújtott pályázatok támogatási igénye mintegy 14 milliárd forinttal haladta meg a rendelkezésre álló forrásokat. Az NFM közleménye szerint a minisztérium a ZBR 2011. januári átvételét követően intenzíven dolgozott az addig beérkezett pályázatok elbírálásán, a beruházások megvalósításának felgyorsításán.
A ZBR Panel Alprogram II. keretében 2011. április 7-én 228 db pályázat esetében született támogatói döntés, ezzel az elmúlt időszakban összesen 244 pályázat számára, mintegy 13,2 milliárd forint összegű támogatást ítélt oda a nemzeti fejlesztési miniszter. A támogatásból 23 495 lakóegység energetikai korszerűsítése valósulhat meg, amely mintegy 28 milliárd forintos beruházást generál az ágazatban.
A kormánydöntés értelmében a ZBR-en belül felszabaduló források, és további kvótaeladásokból származó bevételek terhére folytatható a támogatási döntések meghozatala, és a szerződések megkötése. A most rendelkezésre álló 1,63 milliárd forint figyelembe vételével a ZBR Panel II. alprogramban befogadott pályázatok döntésre való előkészítése megkezdődött, a támogatási értesítéseket már ez év novemberében megkaphatják az érintettek.
Az 1,63 milliárd forint mintegy 3200 lakás felújítását teszi lehetővé, közel 8000 fő számára biztosít komfortosabb életkörülményeket. A támogatások mintegy 3,3 milliárd forintos beruházást generálnak az ágazatban és közel 4 068 tonnával csökkentik évente a széndioxid-kibocsátás mértékét. További szerződéskötésekre újabb bevételek esetén lesz mód - hangsúlyozza az NFM.
A kormány 2011. novemberben a "Lakóépületek és környezetük felújításának támogatása" előirányzat keretében összesen 530 millió forint összegben pályázatot hirdethet az egycsatornás gyűjtőkémények (termofor kémények) felújítására. Az előzetes becslés alapján ez 3500 lakást érinthet, és a felújítás során 900 db kémény válhat biztonságossá.
A pályázati rendszerből nyújtott támogatással megvalósuló kéményfelújítások mellett a baleseti kockázat csökkentésének fontos eszköze azonban a tüzelőberendezések és az égéstermék elvezetők szabályszerű üzemeltetése, tervszerű, folyamatos karbantartása és ellenőrzése is.