A DH becslése alapján így az idei összforgalom eddig megközelíti a 74 ezret, ami immár 17 százalékos erősödést jelent év/év alapon. Ezzel a tempóval nem kizárt, hogy a jövőre 120 ezerre nőhet a tranzakciók száma, amely az ideális hazai 150-180 ezres optimális ügylettől még ugyan elmarad, de ezzel egyúttal belátható távolságba kerül az elvárt piaci szint.
Augusztushoz hasonlóan 89 százalékponton áll a DH keresleti indexe, ami nemcsak az idei, de az elmúlt évek egyik legintenzívebb keresletét mutatja.
Az elemzés szerint immár kijelenthetjük, hogy trendszerű az áremelkedés az országban, miután két egymást követő negyedévben is felfelé mozdult el a DH lakásárindexe. A válságot követő gyorsabb-, majd lassabb ütemű áresést 2012 végétől másfél év stagnálás követte, majd az idei második és immár a harmadik negyedév is 1-1 százalékpontos emelkedést hozott. Pontos lakásárakat az Otthontérképen találhat.
Nominális értéken így 83 ponton áll az index, ami reálértéken 66 pontot jelent. A típusbontás indexei közül a Panel árindex mozdult felfelé, mégpedig 3 értéket ugorva 81 százalékpontra. Ez (leszámítva a végtörlesztés időszakát) hároméves csúcs. A Tégla lakásár index nem változott az előző negyedévhez képest, továbbra is tartja a 85 pontos értéket.
Kitartóan kúszik felfelé immár két éve a kelet-magyarországi panelek ára. Nyugat-Magyarországon jelentős elmozdulás nem volt az árakban, mindkét lakástípus esetében a válságot követő lassú esés látszik lecsillapodni.
Jelenleg a panelek indexe 73, a téglalakásoké 82 százalékponton áll. A legkiugróbb adat a főváros panelek áraiban észlelhető. A tavaly év végi 77 pontos mélypontot követően negyedévről-negyedévre meredeken kúsznak felfelé az árak és a harmadik negyedéves 4 pontos ugrással immár elérték a 88 százalékpontot. Ez az érték utoljára épp 5 éve volt mérhető. A téglalakás indexe maradt 93 az előző negyedévhez hasonlóan, amely továbbra is 2011 óta a legmagasabb érték.
Az idei III. negyedévben - a DH ügyletei alapján - a legmagasabb négyzetméteráron Közép-Magyarországon keltek el a panellakások. Itt a teljes régió átlaga 168 ezer forint volt négyzetmérenként, amelytől nem sokkal marad el Nyugat-Dunántúl sem 155 ezer forintos átlagával. A szomszédos Dél-Dunántúl viszont már a második legalacsonyabb átlagot produkálta a 110 ezer forintos négyzetméterárral, amelyet csak az észak-magyarországi régió tudott alulmúlni 104 ezer forinttal.
A fővárosban a panelek négyzetmétertét Dél-Budán 217 ezer, Észak-Pesten 199 ezer forintért vitték. A legolcsóbb Dél-Pest, ahol egy négyzetméter panellakásért 172 ezer forintot fizettek.
A téglalakások fajlagos átlagára homogénnek mondható, országszerte 160 ezer forint körül alakul a DH adatai szerint. Nyugat-Dunántúl valamelyest drágább a maga 188 ezer forintos átlagával. Két régió viszont kiemelkedik: Közép-Magyarországon 240 ezer forint, Észak-Magyarországon 107 ezer forint az átlagár.
Budapesten Észak-Budán a legdrágábbak a téglalakások, az átlagár 342 ezer forint. A legolcsóbb régió Dél-Pest, ahol az átlag 214 ezer forint volt egy négyzetméterre vetítve.
Keményen alkudtak a III. negyedévben Észak-Magyarországon, a lakásokból 8-9 százalékot, a házak árából 14 százalékot tudtak lefaragni. A legkisebb alkut a fővárosi panelek esetében lehetett mérni, Budán 3 százalék, Pesten pedig 4 százalék volt az átlag.
Budán az elmúlt három hónapban megugrott a drágább, nagyobb ingatlanok iránti vásárlói kedv. Míg tavaly, 40 millió fölött a vevők 7 százaléka költött, addig idén ez az arány 12 százalékra ugrott, a 400 négyzetméter fölötti ingatlanok aránya pedig 7 százalékról 14 százalékra emelkedett. Pesten is eltolódtak az arányok a magasabb kategória felé, de kisebb léptékben. Vidéken ugyanez a jelenség már nem figyelhető meg.
Minden második megvásárolt lakás 5-10 millió forint közé esett, és a legkedveltebb méret a 40-60 négyzetméter közöttieké, amely a forgalom 44 százalékát teszi ki.