A kormány Kisfaludy programja keretében a nagy kapacitású szállodák fejlesztésére és új szállodák létesítésére kiírt pályázaton a 31 éves Sáfrány Tamás tavaly év végén alapított cége, a hotelüzemeltető Adventor Hotel Kft. összesen 8 milliárd forint támogatást nyert el három hotel fejlesztésére, köztük egy ötcsillagos balatoni szálloda megépítésére - írta a G7 május végi cikkében.
A vállalkozásról az interneten nem tudható meg sok információ. A pályázat eredményének kihirdetése előtt pár nappal, 2020. május 15-én beszállt a cégbe a Themis Magántőkealap, amelyet Szíjj László Minerva Befektetési Alapkezelő Zrt.-je kezel. A tiszakécskei Szíjj László az elmúlt tíz évben lett az ország egyik leggazdagabb embere a Duna Aszfalt cégcsoport közpénzes munkáinak köszönhetően.
20 milliárdos fejlesztést terveznek
Sáfrány Tamás a G7 cikkének megjelenése után interjút adott a bacsmegye.hu-nak, ebből kiderül, hogy fiatalabb korában Tiszakécskén megyei osztályban focizott, majd pénzügy-számvitel diplomát szerzett, és 2015-ben kezdett el dolgozni a Duna Aszfalt Kft.-nél, számviteli ügyintézőként. Később a cégcsoport induló szállodai üzletága élére nevezték ki vezetőnek, a bükfürdői Greenfield Hotel Golf & Spa szállodát üzemeltető Hotel Golf Kft. ügyvezetője lett. A lap azon kérdésére, hogy hogyan váltott pénzügyről turizmusra és egyből magasabb pozícióba, a cégvezető azt mondta, hogy a munkája során rájött, "a pénzügy mellett - talán még jobban is - tudok azonosulni a szervezetfejlesztéssel. Szervezetfejlesztőként is tudok működni. Amikor megérkezett a megkeresés, akkor ez volt a fő oka. A szervezetfejlesztéshez van érzékem és erre volt szükség az új státuszomban is. A szállodák tulajdonosától a Minerva Befektetési Alapkezelőtől pedig minden támogatást megkaptam. Mivel a bükfürdői, keszthelyi és soproni szállodák számára készített átfogó fejlesztési terveimet a tulajdonos elfogadta, ezért kaptam egy lehetőséget, hogy a 20 milliárd forintot meghaladó beruházás lebonyolításához alapítsak egy vállalkozást és abban megvalósíthatom a szervezetfejlesztési terveimet" - nyilatkozta Sáfrány. (A keszthelyi és a soproni szállodák új fejlesztések lesznek - a szerk.)
A megjelent cikkek persze azzal nem foglalkoznak, hogy most még további 12 milliárd forintnyi forrást kell megszereznem, hogy a fejlesztést meg tudjuk valósítani. Ehhez banki kölcsönt és további finanszírozókat kell még bevonnom
- mondta Sáfrány a bacsmegye.hu-nak.
E nyilatkozatra hivatkozva nyújtott be Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció (DK) parlamenti képviselője írásbeli kérdést Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek, hogy megtudja, az Adventor Hotel Kft. igazoltan rendelkezik-e a pályázat megvalósításához szükséges önerővel? A Kisfaludy szállodafejlesztési kiírás szerint ugyanis a pályázónak önerővel kell rendelkeznie.
Regionális beruházási támogatási jogcím igénybevétele esetében 25 százalék saját forrást minden állami támogatástól mentes formában szükséges biztosítani.Az önerő rendelkezésre állását a támogatási kérelem benyújtásakor a támogatást igénylőnek nyilatkozattal - helyi önkormányzatok esetén a támogatást igénylői nyilatkozaton felül képviselő-testületi határozattal, vagy a képviselő-testület költségvetési rendeletbe foglalt, a tartalék feletti rendelkezési jogot átruházó felhatalmazása alapján a polgármester nyilatkozatával, költségvetési szervek esetén pedig a támogatást igénylői nyilatkozaton felül az irányító szerv vezetőjének nyilatkozatával - kell igazolnia. A támogató az önerő rendelkezésre állását a megítélt előleg kiutalása előtt banki igazolás bekérésével ellenőrizheti."
Gulyás Gergely helyett a turizmust felügyelő Rogan Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter által kijelölt Dömötör Csaba parlamenti államtitkár válaszolt a DK-s képviselőnek.
Tájékoztatom, hogy az Adventor Hotel Üzemeltető Kft. a benyújtott nyilatkozata alapján a pályázati felhívás előírásainak megfelelően rendelkezik a pályázat megvalósításához szükséges önerővel
- írta az egyéb magyarázattal nem szolgáló válaszában Dömötör Csaba államtitkár.
Az államtitkár még azt közölte, hogy "a nagy kapacitású szálláshelyek fejlesztése a munkahelyek megőrzése és új munkahelyek teremtése, illetve a versenyképességük növelése szempontjából is kiemelten fontos. A program keretében megvalósuló fejlesztések - beleértve a panziók, a magán szálláshelyek, a kempingek és az üdülő-telepek megújítását is - hozzájárulnak ahhoz, hogy a turisztikai ágazat a lehető leghamarabb talpra álljon, és utolérje, majd túl is szárnyalja a járvány előtti teljesítményét."