Az építőipari bizalmi indexe értéke, amely a rendelésállomány valamint a foglalkoztatási várakozások alapján foglalja egyetlen számba az ágazat rövid távú kilátásait, áprilisban - kéthavi csökkenés után - 1 ponttal emelkedett.
Az elmúlt három hónap termelési helyzetének megítélése érezhetően romlott az előző hónaphoz képest (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). A nyers, szezonálisan nem kiigazított adatok némi javulást mutatnak. Áprilisban a cégek 27 százaléka növekvő, 7 százaléka csökkenő termelésről számolt be, szemben a márciusi 27 és 10 százalékkal. Márciushoz hasonlóan, áprilisban is csak a mélyépítők helyzetértékelése vált kedvezőbbé, a magasépítőké romlott.
Kapcsolódó
A rendelésállományok értékelése enyhén javult az előző hónaphoz képest (a szezonálisan kiigazított adatok alapján). E jelzőszám értéke nem marad el sokkal a korábbi csúcsponttól. A nyers adatok érezhető pozitív változást jeleznek: áprilisban a válaszadó vállalkozások 34 százaléka magas rendelésállományról tudósított, míg 11 százalékuk alacsonynak ítélte azt. Ugyanez a két arány márciusban 34 és 18 százalék volt. Amélyépítők értékelése javult, a magasépítőké viszont romlott.
Áprilisban a foglalkoztatási várakozások hibahatáron belül javultak (az előző hónaphoz képest, a szezonálisan kiigazított adatok alapján). A nyers adatok viszont enyhe negatív változást tükröznek. A következő három hónapban a válaszadó cégek 26 százaléka létszámbővítésre, 4 százaléka létszámcsökkentésre készült, márciusban ugyanez a két arány rendre 30 és 5 százalék volt.
Mi lesz az árakkal?
Az áremelési törekvések intenzitása áprilisban enyhén erősödött - a szezonálisan kiigazított adatok alapján. A nem kiigazított adatok is kissé élénkülő áremelési tervekre utalnak: az áremelést tervezők aránya a márciusi 38 százalékról áprilisra 40 százalékra nőtt, miközben az árcsökkenésre számítóké maradt 1 százalék körül.
A munkaerőhiány már a cégek több mint felét érinti. Különösen magas az említési gyakoriság a nagyobb vállalatok és a magasépítés terén. A kapacitáshiány korlátozó hatása minden negyedik céget érint, a lakásépítőcégek közül csaknem minden másodikat.
Hibahatáron belül javult a magyar gazdaság rövid távú kilátásainak megítélése a válaszadó építőipari cégek körében. A nyers, a derű- és borúlátók aránya áprilisban 30 és 8 százalék, márciusban pedig 28 és 8 százalék volt.
Bajok
A 2017-ben dinamikusan, mintegy 30 százalékkal bővülő szektor továbbra is komoly nehézségekkel küzd, az ágazat súlyponti problémáiról az Építőipari Vállalkozók Szakszövetsége (ÉVOSZ) készített listát a napokban.
A felsorolásból többek között kiderül, hogy az ágazatból a recesszió alatt elvándorolt 85 ezer fő helyére belépő új munkaerő szakmai képzetlensége rengeteg nehézséget okoz. A lánctartozás mértéke 2015-2017 között ugyan jelentősen csökkent (leginkább azért, mert az érintett cégek eltűntek a piacról), de továbbra is magas szintű, becslések szerint 150 milliárdot kitevő. A szakszövetség szerint ennek fele valószínűleg soha nem lesz kifizetve, mert az adós eltűnik, tönkrement, a 3-5 évig elhúzódó gazdasági perek lezártáig pedig újabb cégmegszűnések lehetetlenítik el a kifizetését.
A lánctartozás a korábbi években stabil alvállalkozói és beszállítói struktúrákat tett tönkre és súlyos morális problémákat okozott az ágazatban és beszállítói
rendszerében. Mindez negatívan befolyásolta a vállalkozások 2017. évi együttműködési készséget.
Minden ötödik cég nem fizet határidőre
A határidőt jóval meghaladó, késedelmes fizetések összértéke csökkent, de a piac minden területére továbbra is jellemzőek, a közbeszerzési piacra is. A benyújtott vállalkozói számlák 20 százaléka továbbra sincs időre kifizetve, 5 százaléka pedig lánctartozásba kerül.
Az építőipari cégek jövedelmezősége átlagosan 7-8 százalék közötti, de nagyon széles skálán, 3-15 százalék között szór. A vállalkozások meghatározó többségének továbbra sincs pénzügyi tartaléka továbbra, likviditási helyzetük rossz, különösen a mikro- és kisvállalkozások helyzete kritikus. Emiatt a vállalkozások nem tudnak szerepet vállalni a képzésben, innovációban, a gazdaságélénkítő hitelprogramba, pályázati programokba pedig csak kevés építési
vállalkozás tudott 2017-ben bekapcsolódni.
Az elmúlt évben nem gyorsultak a kiemelt beruházások előkészítései, nem rövidültek a gazdasági perek és a piac erőteljesebb ellenőrzése sem valósult meg - sorolja a szektor súlyponti problémáit az ÉVOSZ elemzése. A jelentést, benne megoldási javaslatokka is itt olvashatja el részletesen.
Képünk forrása: Shutterstock.
DeGiro
A hihetetlenül alacsony tarifák és az elégedett ügyfelek véleményei révén a DEGIRO a leggyorsabban növekvő bróker Európában. Regisztráljon, és fektessen be a DEGIRO biztonsági struktúráján keresztül.