A Napi Gazdaság hétvégi számának cikke

A fővárosban − s főleg a budai oldalon − idén alig érdeklődnek a házhelyek iránt, ennek ellenére telekhiány van, ami − Kala Imréné, a Kala és Társa Ingatlantanácsadó Kft. társtulajdonosa szerint − azt jelenti, hogy az a kisszámú érdeklődő, aki megjelenik a piacon, nem találja meg az igényeinek megfelelő telket. Az igazán kiváló adottságú (egyedi panoráma, optimális méret, tájolás, fekvés) területek ugyanis nem eladók, mert tulajdonosaik inkább a telekben hagyják a pénzt ebben a bizonytalan helyzetben, mint bankba teszik.

A kínálati árak a Rózsadombon négyzetméterenként 140-160 ezer, a szabadság-hegyi − többnyire 2000 négyzetméter alapterületű, s 10 százalékban beépíthető − területeknél 90-100 ezer forint között szóródnak. Több a gazdára váró házhely a II. kerület pesthidegkúti és budaligeti részén, ahol 35-40 ezer forintos négyzetméterárral kell kalkulálni, viszont kereslet itt szinte nincs. Mind az árak, mind a helyzet hasonló  Adyligeten: az érdeklődők a 3-4 évvel ezelőttinek a tizedére csökkentek. Bővebb a kínálat a III. kerületben, ahol a Harsány-lejtőn a BIF kezdett bele több ütemben egy 39 hektáros területen 176 − 1000-2000 négyzetméteres − építési telkek kialakításába. Csillaghegy síkvidéki részén is bő a paletta: a 600 négyzetméteres összközműves parcellák ára 30-35 ezer forint között mozog. Divatos a XI. kerület Budaörssel határos része, ahol 40 ezer forintról indul a négyzetméterár.

Pécsett nem túl nagy a kínálat, igaz, érdeklődés sincs. Kovács Zsolt, a helyi Római Villa ingatlaniroda tulajdonosa úgy látja: a legtöbb építési telek túlárazott. A város Magyarüreg részén kínálnak például 2000 négyzetméteres építési telket 14,3 millió forintért (szerinte a reális ár 10 millió körül van), de régóta nem talál vevőre. A város déli részén fekvő Málom részen már ennek a feléért is található hasonló méretű parcella, míg a Mecsek-Donátuson 10-14 ezer forintos négyzetméteráron kínálják a házépítésre alkalmas területeket. A legdrágábban a Mecsek-Nyugaton lehet hozzájutni összközműves házhelyhez, míg a legolcsóbbak a Patacs-részen található területek: itt mindössze 3-4 millió forint a 700-1000 négyzetméteres telkek ára.

Debrecenben − Kovács Rajmund, a Debreceni Ingatlan Stúdió munkatársa szerint − szinte teljesen alábbhagyott az építési kedv: a hitelínség ugyanis rányomja bélyegét a piacra. Alig van érdeklődés a telkek iránt, s akinek van pénze, az is rendkívül óvatos a gazdasági környezet (ezen belül például a munkahely) bizonytalansága miatt. A fiatalok is inkább vesznek egy felújítandó családi házat, lakást, mintsem építkezésbe kezdenének. Kínálat házhelyekből még mindig bőséges a városban: a külső Józsa részen a 700-1000 négyzetméteres parcellák ára 10 millió, míg a Liget lakóparkban 30 ezer forint körüli, a frekventált Nagyerdőn és Nyulason pedig 45-50 ezer forint a házhelyek négyzetméterára.

Győrben, mint azt Molnár Kristóf, az Openhouse franchise-hálózat helyi irodájának tulajdonosa kifejtette, jót tett a piacnak az Audi bővítése, s ennek hatása a telekpiacon is érezhető. Bár a városban a beépíthető házhelyek száma kevés, de azért a központtól távolabb bőven találnak az építkezni szándékozók. A belvárosban és Nádorvárosban csak lebontandó régi házas − 600-800 négyzetméteres − telekhez lehet jutni 20-50 millió forint közötti áron, míg Révfaluban 30 millióért kínálják a lakóparki házépítésre alkalmas telkeket. Ennél olcsóbbak a Szabadhegyen kínált parcellák: közművesítéstől, helytől, mérettől függően 7-20 millió forint között mozog a 700-1000 négyzetméteres telkek kínálati ára.

Miskolcon ugyancsak túl magasra taksálják a házhelyek árát, így a csekély számú érdeklődő sem üt nyélbe üzletet. Inkább felújítandó házat vesznek; ezek ára ugyanis a válság nyomás jelentősen, 10-20 százalékkal csökkent − mondta a helyi Demeter Ingatlanközvetítő ügyvezetője, Demeter Tibor. Persze azért akad néhány készpénzes vásárló, aki frekventált elhelyezkedésű és adottságú telket keres luxuslakóház építésére. A konkrét árakról a szakember elmondta: Martin kertvárosban 4 millió forint körül kínálják a 700 négyzetméteres házhelyeket, míg Tapolcán 8 ezer forintról indulnak a négyzetméterárak.

Szegeden hasonló a helyzet. Bozsó Bence, a Limit Ingatlaniroda vezetője úgy tapasztalja: a gazdasági környezet okozta bizonytalanság miatt még az első otthont teremtők sem mernek építkezésbe fogni. Inkább vesznek 20-30 milliós házat − ezekből bőven találni a piacon −, melyet felújítanak. Házhelyből is több van, de a kínálat nem nőtt az utóbbi 3 évben. Kisebb érdeklődés mutatkozik 10 millió forint alatti házhelyekre például a Petőfi telepen, de itt nincs üres, csak lebontandó házas telek, ezek ára pedig 13-15 millió között mozog. Az újszegedi beépítetlen területeken 14 ezer forintról araszol felfelé a négyzetméterár.