Terézváros vezetése még tavaly döntött úgy, hogy ügydöntő népszavazást ír ki arról online keretek között, hogy betiltsák-e a rövidtávú lakáskiadást vagy sem. A kezdeményezés oka, hogy az önkormányzat szerint lakhatási válság alakult ki a kerületben, vagyis mind az eladó lakások, mind a bérlemények vételára, illetve bérleti díja olyan magas, hogy a helyiek szinte alig tudják megfizetni.
A terézvárosi ügydöntő szavazáson több mint hatezren adták le a voksukat, közülük közel 54 százaléknyi igennel szavaztak, vagyis 2026. január 1-jétől a rövidtávú lakáskiadás meg fog szűnni a kerületben. Már némi hatást is érzékelhetünk a népszavazás kapcsán, hiszen az ingatlan.com adatai szerint tavaly ősszel az 50 négyzetméternél kisebb lakások négyzetméterárai mintegy 5 százalékkal 1,037 millió forintra csökkentek a voksolás óta eltelt időszakban.
Kapcsolódó
Ezzel párhuzamosan az ebbe a szegmensbe tartozó eladó ingatlanok száma mintegy 130-ról 200 közelébe emelkedett, vagyis ezen ingatlanok kínálata alig három hónap alatt 50 százalékkal megugrott 2024 vége felé.
A szavazás nyilvánvalóan hatalmas érvágás a rövidtávú lakásokra specializálódott tulajdonosoknak, már csak azért is, mert Soproni Tamás kerületi polgármester tavaly augusztusi adatai szerint 468 Airbnb-ingatlan üzemelt a kerületben, ami akkor az összes lakás közel 8 százalékát tette ki. A volument még jól mutatja, hogy minden ötödik budapesti Airbnb-s ingatlan a Terézvárosban található.
Jöttek okosba’
Nem véletlenül sokan nehezen nyugodnak bele a helyzetbe, parázs viták alakultak ki, de egyesek a tettek mezejére léptek, így a 270 lakást tartalmazó Central Passage is a Király utcában, amelyet még spanyolok építettek. Anno számos spanyol cég érkezett hazánkba, talán még néhányan emlékeznek arra, hogy Csepelen akarták felépíteni a budapesti Manhattant és egyéb őrült ötleteket is bedobtak. A 2008-as válság elsodorta őket, akár csak az íreket, azonban itt hagyták mementóul a Central Passage társasházat, amely kiváló elhelyezkedésének – a Király utca és a Paulay Ede utca között – köszönhetően vonzotta a befektetőket.
Nyilvánvalóan nem illeszkedik a már meglévő történelmi szövetbe a komplexum, de hát jól ismerjük a Király utca kálváriáját, hogyan bontották le vagy tették tönkre a régi homlokzatokat az úgynevezett építési vállalkozók. De ez már a múlt. A társasház lakástulajdonosainak túlnyomó többsége érthető okokból a rövidtávú lakáskiadásban nagy potenciált látott, nem véletlenül az épületben a többség az Airbnb-re specializálódott.
Mivel azonban 2026-tól elkaszálják az Airbnb-t, ezért más irányba indultak el. Ennek érdekében a Central Passage lakástulajdonosai most januárban nagy többséggel megszavazták, hogy az épületben Airbnb-ket üzemeltető 7Seasons Apartments ezentúl kereskedelmi szálláshely-szolgáltatást nyújtson, írja a 24.hu.
Vagyis a jövőben kereskedelmi szálláshelyként működnek tovább, és nem rövidtávú lakáskiadásként aposztrofálják a lakók tevékenységét. Kereskedelmi szálláshely lehet szálloda, panzió, kemping, üdülőház, turistaszálló és ifjúsági szálló, ahol nyilvánvalóan tűzjelző berendezés is szükséges.
De hogy lehetséges ez?
Fontos még itt megjegyezni, hogy a társasházaknak milyen jogkörük van a rövidtávú lakáskiadás kordában tartására. Ez sem könnyű téma, hiszen az önkormányzatoknak kevés beleszólása van a társasházi ügyekbe, ellenben a társasházak már intézkedhetnek, persze akkor, ha a Szervezeti és Működési Szabályzatban (SZMSZ) szerepelnek ilyen kitételek.
Több társasház szabályzatában szerepel korlátozás, amely lakásszámban vagy/és a társasházi tulajdonhányad arányában határozza meg a rövidtávú lakáskiadás lehetőségét. Vagyis az airbnb-zés folytatásához a társasházi közgyűlés előzetes hozzájárulása szükséges, de van, ahol tolerancia nélkül megtiltották ezt a tevékenységet. Már ha persze beleírták az SZMSZ-be. De ha valaki mégis folytat ilyen tevékenységet, ahol tiltott, akkor jöhet a bíróság, és az eljárás ugye évekig is eltarthat.
Visszatérve a Central Passage esetéhez, ez nem lesz ragadós példa, nem igazán valósítható meg, hiszen a kerületi házak többségében organikusan, folyamatosan adnak-vesznek lakásokat, ahol nagy valószínűséggel az SZMSZ már korlátozza a rövidtávú kiadást. Vagyis alapesetben nem egy új lakóingatlanfejlesztés során érkeznek tömegével a befektetők, akik nem is akarnak életvitelszerűen ott tartózkodni, csupán az Airbnb miatt vásároltak.
Ha a Terézvárosban az elmúlt évtizedben épült olyan új társasház, ahol a tulajdonosok túlnyomó többsége befektetési szándékkal vásárolt és az Airbnb mellett tette le a voksát, akkor lehetséges, hogy a panzió irányába nyitnak. De ennek a valószínűsége elhanyagolható.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!