Európában, Romániában a legmagasabb a tulajdonosi arány, itt bérelt ingatlanok csak nagyon kis számban fordulnak elő. Magyarországot megelőzi a sorban Horvátország, Szlovákia és Litvánia, míg hazánk mögött Lengyelország áll, ahol 2010 és 2017 között nőtt a tulajdonosi arány.
A lista másik végén a jellemzően régóta drágább nyugat-európai országok állnak, mint Dánia, Franciaország, az Egyesült-Királyság és Svédország. Ezekben az országokban a lakosság 30-40 százaléka bérelt ingatlanban éli mindennapjait, a lista élén lévő Németországban és Ausztriában pedig a lakosság közel fele nem tulajdonol saját ingatlant.
Magyarországon szinte mindenki saját lakásra vágyik, így viszonylag lassan alakul ki a Nyugat-Európában megszokott bérleti piac és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatói, intézményi rendszer. Ausztriában és Németországban gyakori az olyan társasház, amelyben minden lakás bérlakásként funkcionál, míg hazánkban alig-alig akad ilyen komplexum - jegyzi meg Benedikt Károly, a DH elemzési vezetője.
Az ingatlanárak emelkedésének következtében a következő években várhatóan tovább fog csökkenni a saját tulajdonú ingatlanokban élők aránya hazánkban, így fontos szerep hárul majd a bérleti piacra, és várhatóan folyamatosan javul a bérleti kultúra - teszi hozzá a szakértő.