Az elhagyott építési területek jól illusztrálják az ingatlanfinanszírozás hiányát a régióban. A KPMG immár harmadik éve készített felmérése szerint a bankok valóban kevesebb figyelmet szentelnek most ennek a szektornak. "A kutatás eredményei elgondolkodtattak bennünket, hogy nem egy újabb hanyatlás előtt áll-e az ingatlanpiac. Tavaly még azt gondoltuk, hogy megláttuk a fényt az alagút végén, de most nem vagyunk benne biztosak, hogy nem egy újabb alagút felé tartunk-e" - kommentálta az eredményeket Andrea Sartori , a KPMG Ingatlan-, szabadidő- és turisztikai tanácsadási részlegének kelet-közép-európai vezetője. Hozzátette, néhány országban a bankok határozottan kijelentették, hogy egyáltalán nem akarnak ingatlanprojektekkel foglalkozni.

A bizonytalan makrogazdasági kilátások miatt akár több évbe is telhet, hogy fenntarthatóan javuljon a szektor finanszírozása - véli Andrea Sartori, hozzátéve hogy a hanyatlás leginkább a szálloda-, és üdülőingatlanszektort érintette. A régiós bankok finanszírozási hajlandósága mindazonáltal még mindig a projekt minőségétől függ. Ha olyan iroda-, vagy lakóingatlanra van igény, amit a már létező kínálat nem tud kielégíteni, akkor egy ilyen projektre elérhető finanszírozás.

Az a kérdés, hogy rövid távon lesz-e fellendülés az ingatlanpiacon, vagy újra befagy ez a terület - fűzte hozzá Andrea Sartori. A projektek bedőlésekor a bankok ilyenkor elvehetik az ingatlant, ám kérdés, mit tudnak kezdeni vele. A felmérésből kiderült az is, hogy a kamatfelárak nőttek; ami rossz hír a régiós ingatlanfejlesztőknek, miként arra fény derült, hogy az új ingatlanprojekteknél a bankok jobban preferálják a jövedelemtermelő, vagyis a már megépültek, és használatba vett ingatlanokat.

A szakember szerint az általános piaci feltételeknek kell javulniuk ahhoz, hogy az ingatlanszektor újra lábra tudjon állni. Ez nem igazán országspecifikus - önmagukban sem az ingatlanfejlesztők, sem a bankok nem tudnak ezen változtatni. Ha a gazdaság fejlődik és a vállalatok sikeresebbé válnak, az embereknek több pénzük lesz költeni, az új ingatlanok iránti érdeklődésük is nőni fog, így a fejlesztések üzleti megalapozottsága mellett a finanszírozási hajlandóság is javul.