A tanácsadó cég 2001 óta minden évben elemzést készít Budapest kiemelt területeinek kiskereskedelmi piacáról. Az idei felmérésből látható, hogy Budapest belvárosában újra keresettek az utcai kiskereskedelmi helyiségek. Az üres üzletek aránya lecsökkent a gazdasági válság előtti szintre.
Az Andrássy úton továbbra is a magas minőségű márkák és a vendéglátó egységek dominálnak. A körúton az üzletek profilja azonban változást mutat, s eltolódott a napi bevásárlást kínáló üzletek (szupermarket, pékség, dohánybolt, drogériák (ide számítva a használtruha üzleteket is) és a vendéglátó egységek felé.
A fenti grafikon az elmúlt évek tendenciáját mutatja, a négy vizsgált helyszín mindegyike esetében az elemzők csökkenést tapasztaltak a tavalyi felméréshez képest. A Váci utcában és a Teréz körúton egyaránt 3,7 százalékos volt az üres üzletek aránya, mely a legalacsonyabb érték 2001 óta.
A felmérés alapján látható, hogy az Erzsébet körút kiskereskedelmi szereplői mindig hektikusabban reagáltak a külső gazdasági környezet változásaira az elmúlt évtizedben. Míg 2004-ben 2 százalék alatt maradt az üres üzletek aránya, addig 2009-ben a 16 százalékot is meghaladta, idén ősszel pedig 3,4 százalékot mértek.
Így fogytak el az üres helyek
Az Andrássy úton a korábbi, több mint 20 százalékos szintről csökkent tavaly az üres üzletek aránya 16 százalékra, majd idén ismét tovább 11 százalékra, mely a kereslet növekedését és a helyiségtulajdonosok bérleti díjakhoz való rugalmasabb hozzáállását mutatja. A Váci utcában tovább terjeszkedtek a női kiegészítő szaküzletek, új üzletet nyitott a Plastik, illetve új divat világmárka jelent meg, a Desigual. A korábbi trendek folytatásaként pedig kilenc új vendéglátó egység nyílt meg vagy alakult át az utcában.
Az Andrássy út Erzsébet tér és Oktogon közötti szakaszán főleg felső kategóriás márkák (Breitling, högl, Ligne Roset, Silka) jelentek meg, illetve többek között sport és divat márkák (Adidas, Salamander, Capsula, Sinéquanone) költöztek ki.
A körúton a vendéglátás a menő
A Teréz körúton a vizsgált időszakban 23 üzlethelyiség cserélt profilt, melynek egy része a napi bevásárlásához, illetve vendéglátáshoz kapcsolódik, másik nagyobb része pedig lánchoz nem kapcsolódó divatáru szaküzlet volt. Az Erzsébet körúton az újonnan nyílt 16 egységből 12 vendéglátó profilú, ami azt mutatja, hogy a Belső-Erzsébetváros sok turistát és fiatalt vonzó vigalmi negyede már a körútig terjeszkedett.
A bérleti díjak továbbra is a Váci utcában a legmagasabbak, a havi, négyzetméterenkénti díj eléri a 80-100 eurós, a második helyen álló Deák Ferenc utcában 50-70 euró körüli, az Andrássy úton pedig 40-70 euró körüli a tarifa. A körúton, az utcafronttal rendelkező, felújított üzlethelyiségek bérleti díja továbbra is 20-30 euró között mozog.