Újabb haladékot kapott a pécsi toronyház tulajdonosa
Az ügyben eljáró Somogy Megyei Közigazgatási Hivatal másodfokú határozatában arra kötelezte a pécsi toronyház tulajdonosát, az IMMO Kft.-t, hogy az épületszerkezet megerősítésének első ütemét december 31-éig végezze el. A társaság közben olyan szakvéleményt tárt a hatóságok elé, amely szerint a korábbi megállapításokkal ellentétben a Dunántúl legmagasabb épülete nem életveszélyes.
A Somogy Megyei Közigazgatási Hivatal mint az ügyben eljáró másodfokú hatóság arra kötelezte a Dunántúl legmagasabb épületeként nyilvántartott pécsi toronyház tulajdonosát, az IMMO Tervező, Kivitelező és Üzemeltető Kft.-t, hogy az év végéig fejezze be az épület szerkezetmegerősítésének első ütemét. A munkák a korábbi becslések szerint mintegy 300 millió forintba kerülnének. Mivel a Baranyagaszt Rt. tulajdonában lévő IMMO Kft. a korábban már meghosszabbított, október eleji határidőig sem kezdte el a hatóság által beszerzett szakvélemények szerint életveszélyes, 24 emeletes pécsi toronyház megerősítését, az építési hatóságként eljáró szigetvári jegyző százezer forintra büntette a céget, s a munkák befejezésének újabb határidejeként november 30-át jelölte meg. Ezt a határozatot az IMMO Kft. megfellebbezte.
A Somogy Megyei Közigazgatási Hivatal nemrég hozott másodfokú határozatában kimondja: az épület életveszélyes, ezért elrendelik annak teljes kiürítését s a munkák első, legfontosabbnak tartott fázisának tavaly december 31-éig történő befejezését.
Ugyanakkor időközben kiderült, hogy a bírság kiszabására csak a pécsi önkormányzatnak lett volna joga, ezért a cégre kirótt büntetést érvénytelenítették. Az immár hét éve tartó ügy újabb fordulata, hogy a tulajdonos közben a budapesti műszaki egyetemtől előzetes szakértői véleményt kért és kapott, amely szerint az épület nem életveszélyes. Bár a háznak kétségtelenül számtalan hibája van, ezért annak megerősítése indokolt, de azonnali beavatkozásra - legalábbis a vizsgálatok jelenlegi állása szerint - nincs szükség. A szakvélemény alapján a toronyház megerősítését az épület későbbi funkciójának megfelelően kellene elvégezni. A műszaki egyetem szakemberei, akik mintegy 200 ponton vizsgálják az épületet, csak e munkálatok teljes befejezése után, várhatóan jövő februárban alakítják ki végleges álláspontjukat. Ha ez a tulajdonos számára akkor is kedvező lesz, megfellebbezi a korábban említett másodfokú határozatot.
A pécsi önkormányzat még 1993-ban azzal a feltétellel értékesítette a toronyházat az IMMO Kft.-nek, hogy az új tulajdonos az épületet öt év alatt felújítja és megerősíti, majd két emeletet átad a helyhatóságnak. Mivel a szerződésben rögzített feltételek a határidőig nem teljesültek, az önkormányzat pert indított a kft. ellen, azt követelve, hogy állítsák helyre az eredeti tulajdonviszonyokat. A Baranya Megyei Bíróság a helyhatóság keresetét idén júliusban elutasította, s ez ellen az önkormányzat a Legfelsőbb Bíróságon fellebbezett. Ítélet ebben az ügyben is csak jövőre várható, egyelőre tehát nem kezdődik el az épület felújítása.
Körtési Zsolt
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.