A baloldali fiatalok alapítványi társasjátéka bűnszervezetben elkövetett bűncselekmény vádjává nőtte ki magát azt követően, hogy szerdán őrizetbe vették az eddig konzekvensen tagadó Zuschlag János szocialista politikust.
Annak ellenére, hogy egy héttel ezelőtt Zuschlag János, az MSZP Bács-Kiskun megyei területi szövetségének ügyvezető elnöke Lendvai Ildikó parlamenti frakcióvezető irodájából kisétálva a rá váró újságíróknak úgy nyilatkozott, hogy "nincsen sem Zuschlag-ügy, sem illegális finanszírozási, sem illegális pártfinanszírozási ügy", az őt kihallgató rendőrök most mégis az őrszobán való 72 órás maradásra bírták.
Zuschlag szeptember 11-én Lendvai Ildikótól jövet még arról beszélt, hogy szerinte a dolgot úgy kell felfogni, hogy egy cégnél az APEH a számlákat ellenőrzi; az APEH helyett azonban - egyesületről lévén szó - itt a Kiskunhalasi Városi Ügyészség vizsgálódik. A médiafelhajtás ellenére sem kell azonban aggódni, hiszen az egyesületek tisztázni fogják a dolgot - írta akkor az MTI.
A szóban forgó egyesületekkel kapcsolatban a Bács-Kiskun megyei ügyészség még 2005-ben, egy rutinellenőrzést követően kezdett vizsgálódni, mely során Zuschlagot és hat társát alapítványoknak nyújtott állami pénzek szabálytalan felhasználása miatt gyanúsította meg a hatóság. A nyomozás során kiderült, a vizsgált egyesületek és alapítványok mintegy 50 millió forint pályázaton nyert pénz "rendeltetésszerű használatával" nem tudnak elszámolni.
A pályázati pénzek a fővárosi önkormányzattól, a Nemzeti Civil Alapprogramon keresztül, illetve a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumtól érkeztek az alapítványokhoz, hogy miképpen, arról az ügyszség által már korábban meghallgatott Ocsovai Tamás, a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium volt helyettes államtitkára részletesen beszámolt. Ocsovai az Index tudósítása szerint a nyomozóknak elmondta, hogy a fiatal szocialista politikusok az akkoriban sportminiszteri feladatokat ellátó Gyurcsány Ferenc dolgozószobájában tartott informális találkozóikon döntöttek a pályázati pénzek elosztásáról.
Ocsovai az egyeztetők közé sorolt többek között egy volt és egy jelenlegi államtitkárt: Mesterházy Attilát - aki jelenleg az MSZP frakcióvezető-helyettese - és Ujhelyi Istvánt, aki akkoriban Arató Gergellyel - aki az Ifjú Szocialisták Mozgalmának utolsó elnöke volt - együtt az MSZP ifjúsági- és sportmunkacsoportjának vezetője volt. A volt helyettes államtitkár emlékezete szerint időnként Zuschlag János is megjelent, aki akkor a Fiatal Baloldal elnökhelyettese volt.
A 2005 óta tartó nyomozás gyanúsítottjai közül többen is közvetlenül kötődnek az MSZP-hez: Marsovszky Balázs, a Fiatal Baloldal fővárosi vezetője volt, Katus Ferenc a Bács-Kiskun megyei közgyűlés szocialista tagja, Kullai Tamás pedig az előző ciklusban volt kecskeméti önkormányzati képviselő. Zuschlag volt titkára, Lados István szökésben van, jelenleg is körözi a rendőrség.
A nyugtatgatás ellenére tehát - érthető módon - az ügyészségi nyomozás előrehaladtával, és az egyre nagyobb számban előforduló magas beosztásban lévő politikusok neveinek felmerülésével napról-napra nőtt az aggodalom. Zuschlagot ma a Kecskeméti Városi Ügyészség bűnszervezetben elkövetett bűncselekménnyel vádolta meg, a kihallgatását követően őrizetbe pedig vették. A bűnszervezetben elkövetett bűncselekményekért a vádlottak az alapesetben kiszabható büntetés akár kétszeresét is kaphatják, így Zuschlag az alapítványi maffiajátékért akár 20 évet is kaphat.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.