A magyar uniós elnökség karakteres, aktív és stratégiai elnökség volt - jelentette ki az európai uniós ügyekért felelős miniszter a Facebook oldalára feltöltött videójában.
Bóka János kifejtette, az elnökség azért volt karakteres, mert határozott és markáns Európa-politikánkat kívántuk átültetni a gyakorlatba. Aktív volt azért, mert számos saját, új kezdeményezéssel álltunk elő az elnökségi félév alatt - tette hozzá.
A magyar elnökség azért volt stratégiai, mert az Európai Unió intézményei számára stratégiai iránymutatást kívántunk adni az elkövetkező öt éves intézményi ciklusra
- jegyezte meg a miniszter.
Videós bejegyzése végén Bóka János azt hangoztatta, tegyük együtt naggyá Európát.
Magyarországtól az EU soros elnökségét hójanuár 1-től Lengyelország veszi át.
Ha májusi elnökválasztáson kormánybarát államfőt választanak, akkor a jogállamisági problémák elhárítása is könnyebb lehet - írja a The Guardian brit lap az összefoglalójában.
Michał Wawrykiewicz, a Polgári Platform EP-képviselője meglehetősen bizakodó, várakozásairól azt mondta, hogy Magyarország soros elnöksége után vagyunk, Magyarországgal kapcsolatban pedig meg kell jegyezni, hogy náluk jobban senki nem képes sértegetni az Európai Unió alapelveit.
Eljött az idő a hazám számára, amikor bebizonyíthatjuk, hogy mi vagyunk az Európai Unió egyik vezető állama.
- teszi hozzá.
Lengyelországgal számára azonban a jogállamiság helyreállítása terén még vannak hiányosságok, hiába van meg a politikai akarat, a kormányzati szándékot blokkolja a köztársasági elnök - jegyzi meg a lap.
Az Európa Tanács szerint Lengyelország 10 ezer bírájának harmada politikai kinevezett, akik a PiS által bevezetett, jogállamiságot sértő eljárások során kerültek hivatalukba. Tusk kormánya ugyan rendezné a helyzetüket, de rengeteg jogi nehézségbe ütköznek, a PiS-párti köztársasági elnök, Andrzej Duda pedig számos reformot blokkol. Wawrykiewicz szerint
a PiS pusztítását nehéz helyrehozni, de úgy véli, Varsó már jó úton jár.
Duda elnök azonban második mandátuma végéhez közeledik, és többször nem indulhat az elnöki hivatalért. A májusban esedékes elnökválasztás döntő jelentőségű Lengyelország jövője szempontjából, Tusk kormányának ugyanis fontos a saját jelöltjét juttatni az elnöki hivatalba, hogy ne ütközzenek további falakba.
A lap összefoglalója szerint Tusk pontosan tudja, hogy a soros elnöki tisztséget nem kell túlmisztifikálni, szimbolikus szerepe viszont igenis van, erre utal már az elnökségi logó is, melyen egy „E” és „U” betűkkel összefonódó lengyel zászló látható. A The Guardian megjegyzi, hogy
ez erős kontraszt Orbán Viktor és a magyar elnökség diplomáciái játszmái után.
A lap ezzel utalhat többek közt Orbán júniusi békemissziójára, amikor a magyar miniszterelnök azt sem tisztázta Vlagyimir Putyinnál tett látogatása során, hogy kormányfőként vagy az EU soros elnökeként érkezik Moszkvába.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!