Hongkong új szabadkereskedelmi megállapodások aláírására készül a fokozódó globális kereskedelmi feszültségek közepette – közölte John Lee, Hongkong kormányzója kedden. A városvezető szerint az Egyesült Államok „kíméletlen" vámintézkedései ellehetetlenítik a nemzetközi gazdasági és kereskedelmi rendet.

A helyzet kezelése érdekében Hongkong új kereskedelmi kapcsolatokat keres Délkelet-Ázsiában és a Közel-Keleten. A város új képviseleteket nyit Egyiptomban, Törökországban és Kambodzsában, és tárgyal befektetési megállapodásokról Szaúd-Arábiával, Bangladessel és Peruval.

„Proaktívan kihasználjuk a földrajzi diverzifikáció globális trendjét, és arra törekszünk, hogy külföldi vállalatokat és tőkét vonzzunk Hongkongba, mert biztonságot és stabilitást tudunk kínálni a befektetőknek" – hangsúlyozta a kormányzó.

„Az Egyesült Államok már nem tartja magát a szabadkereskedelem elvéhez, önkényesen aláássa a nemzetközi kereskedelmi szabályokat, könyörtelen viselkedése pedig kárt okoz a globális és a multilaterális kereskedelemnek" – mondta John Lee, akit Washington 2020-ban szankciókkal sújtott a hongkongi tüntetések leverésében játszott szerepe miatt.

A kormányzó szerint

Hongkong, mint nemzetközi kereskedelmi központ, rövid távon érzékenyen reagál a vámintézkedésekre, de továbbra is szabad kikötőként működik, és nem tervez megtorló lépéseket az Egyesült Államokkal szemben.

Az Egyesült Államok által Kínára kivetett 34 százalékos pótlólagos vám immár Hongkongra is vonatkozik, mivel Washington – a nemzetbiztonsági törvény elfogadása és a demokratikus intézmények korlátozása miatt – nem tekinti különálló kereskedelmi entitásnak a várost. A korábbi 20 százalékos vámteherrel együtt ez 54 százalékos terhelést jelent a hongkongi exportőröknek.

A hongkongi tőzsde irányadó Hang Seng indexe 2,5 százalékkal erősödött kedd délelőtt, miután előző nap 13,2 százalékos zuhanással 1997 óta nem látott mértékű esést szenvedett el.

A CK Hutchison panamai kikötőinek egy amerikai vállalat részére történő eladásával kapcsolatban John Lee úgy fogalmazott: „kiterjedt társadalmi vita folyt az ügyről, ami azt mutatja, hogy az embereket komolyan foglalkoztatja a kérdés. Ezek az aggodalmak komoly figyelmet érdemelnek."

A tervezett ügylet ráirányította a figyelmet arra a nemzetközi vélekedésre, hogy Peking egyre erősebben befolyásolja Hongkong belügyeit az Egyesült Államokkal fennálló növekvő geopolitikai feszültségek közepette.