A felülvizsgálat szerint az Egyesült Államok már nem az „egypólusú vezetője a csendes-óceáni térségnek”, az Egyesült Államok és a Kína közti intenzív verseny határozza meg a régiót, és a nagyhatalmi verseny konfliktus lehetőségét jelenti. A vizsgálat középpontjába kerültek Ausztrália északi támaszpontjai, amelyek az ellenség elrettentetésére, valamint a kereskedelmi útvonalak és a kommunikáció védelmére szolgálnak – írja a Reuters.

Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök a felülvizsgálatot „a második világháború óta végzett legjelentősebb munkának” nevezte, és kijelentette, hogy kormánya cselekedni fog az ajánlások alapján.

Ez egy olyan világot mutat be, ahol a nemzetbiztonságunkat érő kihívások folyamatosan fejlődnek. Azzal kell megerősítenünk a biztonságunkat, hogy a jövőt igyekszünk alakítani, ahelyett, hogy arra várnánk, hogy a jövő alakítson bennünket

– közölte a kormányfő.

A titkos jelentés nyilvános változata szerint Ausztráliának el kell kerülnie a legnagyobb stratégiai kockázatot, amellyel jelenleg nemzetként szembesülniük kell: egy nagyobb konfliktus lehetőségét a térségben.

A dokumentum – hangsúlyozva, hogy a rakéták korában Ausztráliát nem invázió fenyegeti – prioritásokat jelöl ki a védelmi struktúra átalakításában. Ezek fontos eleme az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával 2021-ben közösen létrehozott védelmi együttműködés (AUKUS), amely lehetőséget biztosít Ausztrália számára, hogy nagy hatótávolságú atom-tengeralattjárókkal korszerűsítse haderejét

A felülvizsgálat szerint Ausztráliának a regionális egyensúly fenntartása érdekében meg kell erősítenie a védelmi együttműködést Japánnal, Indiával, valamint a csendes-óceáni és délkelet-ázsiai országokkal is.

A védelmi finanszírozás a következő évtizedben növekedni fog, ám a következő négy évben nem változik. A felülvizsgálat ajánlásainak megfelelően 19 milliárd ausztrál dollárnyi finanszírozás áll rendelkezésre.

Ausztrália védelmi erői nem felelnek meg a célnak

„Célunk, hogy egyetlen potenciális agresszor se juthasson arra a következtetésre, hogy a konfliktus előnyei meghaladják a kockázatokat” 

– jelentette ki Richard Marles ausztrál védelmi miniszter, aki kihangsúlyozta: Ausztráliának képesnek kell lennie arra, hogy megvédje területeit és a közvetlen régiót. 

A felülvizsgálat szerint a nagy hatótávolságú csapásmérő és irányított fegyverek alapvető fontosságúak az ausztrál védelmi erők képességeinek javításához, amelyek hazai gyártását meg kell alapozni, és a beszerzést fel kell gyorsítani.