A tárcavezető elmondta, a kormány tervei szerint a haditengerészet felszíni eszközeit, jelenleg 11 tagú flottáját a második világháború óta nem látott méretűre, 26 tagúra bővítik. Az amerikai fejlesztésű, új típusú hadihajókkal kapcsolatban kiemelte, hogy jelentősen növelik majd a haditengerészet nagy hatótávolságú ütőképességét, s hozzátette, hogy 11 új fregatt beszerzése is tervben van. Mint mondta, azon dolgoznak, hogy
a nagyhatalmak versengése közepette bizonytalanná váló világban hadseregnek a 2030-as évek közepére egészen másféle kapacitásai legyenek, mint jelenleg.
Elismerte, a döntés komoly növekedést jelent a védelmi kiadásokban, ám a lépést szükségesnek nevezte, tekintettel az országunkra váró a bonyolult stratégiai kihívásokra.
Ausztrália egy ideje igyekszik fejleszteni védelmi képességeit, miközben Canberra több alkalommal került diplomáciai összetűzésbe Pekinggel, melynek azt veti a szemére, hogy növelni igyekszik befolyását a térségben.
Az ausztrál kormány által tavaly megrendelt stratégiai szemle szerint a csendes-óceáni régiót az Egyesült Államok és Kína közötti növekvő versengés jellemzi, mely akár
egy lehetséges konfliktust is magában hordoz.
A felszíni flottára fordított legújabb kiadásokkal a kormány becslései szerint a védelmi kiadások a GDP 2,4 százalékát is kitehetik a harmincas évek elejére.