A múlt hónapban egy orosz távközlési kábel a Finn-öbölben megsérült, így egy újabb tenger alatti infrastrukturális rejtéllyel gazdagodhattunk. Az orosz állami tulajdonban lévő Rostelecom távközlési szolgáltató október 12-én értesítette először Finnországot az egyik kábelének (Baltika távközlési kábel) a meghibásodásáról – közölte a finn Gazdasági és Foglalkoztatási Minisztérium.
Az ezer kilométer hosszú Baltika távközlési kábel, amely Szentpétervárt köti össze az orosz Kalinyingrádi exklávéval, Svédország és Finnország gazdasági övezetének egy részén halad keresztül.
A Helsinkivel folytatott tárgyalások után hétfőn megérkezett a helyszínre a Szpacel Karev orosz javítóhajó, hogy megkezdje a munkálatokat. Az orosz kábel megrongálódása miatt a balti országoknak a kritikus infrastruktúrájukban bekövetkezett több káresettel kell egyszerre megküzdeniük – írja a Politico.
A múlt hónapban megrepedt a Balticconnector gázvezeték – amely a NATO-tag Finnországot és Észtországot köti össze –, valamint két víz alatti távközlési kábel, amely Észtországot Finnországgal és Svédországgal kapcsolja össze össze.
Összefüggő incidensek?
A hatóságok úgy vélik, hogy az incidensek összefüggenek egymással, mivel azok egy időben, október 8-án történtek. Az orosz kábelek megrongálódásáról viszont néhány nappal később érkezett hír, ami kétségessé teheti az esetleges összefüggést.
Hétfőn Mikko Hirvi, a Finn-öböl parti őrségének parancsnokhelyettese a Helsingin Sanomat című finn lapnak azt mondta, hogy egyelőre nincs biztos információ a történtekről, ám lehetséges, hogy ez összefügg a Balticconnector vezeték problémájával.
A parti őrség felügyeli az orosz hajó által az öbölben végzett javítási munkálatokat, amelyek a lap szerint több napig is eltarthatnak. A Balticconnector-vezeték szivárgásának előzetes vizsgálata során a hatóságok egy horgonyt találtak a Balti-tenger fenekén, amely feltehetően a vezeték megrepedését okozta.
Miközben a vizsgálat folyamatban van, a finn hatóságok megerősítették, hogy a Newnew Polar Bear kínai hajóra összpontosítanak, és szorosan együttműködnek Pekinggel annak megállapítása érdekében, hogy a hajó szerepét kiderítsék a károkozásban.
2022 szeptemberében az Oroszországot Németországgal összekötő Északi Áramlat gázvezetékek több robbanás következtében megrongálódtak, a nemzetközi vizsgálat eddig nem tudta pontosan azonosítani a tettest.