Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter Brüsszelbe érkezése után a repülőtéren újságírók előtt arról beszélt, hogy
a szóban forgó tárgyak nem jelentenek katonai fenyegetést, illetve veszélyt a földön tartózkodók számára, ugyanakkor kockázatot testesítenek meg a polgári repülés és információbiztonság szempontjából.
Lloyd Austin az eszközök megsemmisítését azzal indokolta, hogy miután nem tudták pontosan meghatározni, hogy miről van szó, elővigyázatosságból cselekedtek az ország biztonsága és érdekének védelmében. Megjegyezte: tisztában vannak azzal, hogy országok, vállalatok, tudományos szervezetek tevékenykednek a szóban forgó légtér-magasságokban, akár legitim kutatási célokból.
Keresik a lelőtt tárgyakat
Jelenleg a lelőtt tárgyak maradványait próbálják megtalálni, hogy teljesebb képet kaphassanak arról, milyen eszközökről van szó, de a körülmények nehezítik a keresést – mondta el a Pentagon vezetője. Kifejtette,
hogy Alaszka közelében a tengeri jégen kell dolgozni, míg Kanadában az ottani hatóságokkal együttműködve a lakott területtől távol eső térségeket kell átfésülni, míg a Huron-tó térségében az amerikai parti őrség, a hadsereg északi parancsnoksága, a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) és a kanadai hatóságok közösen kezdték meg a munkát.
Hozzátette, hogy az esetek különleges jellege miatt a vizsgálat is hosszabb időt vehet igénybe.
Ahogy elmondta, a védelmi tárca a vizsgálat során együttműködik a szövetségi légi irányítással, az FBI-jal, valamint a szövetségi űrkutatási hivatallal (NASA).
Mégis mire jók a léggömbök a műholdak korában?
A léggömb bár valóban relatíve elavult technológia, ám ha a legkorszerűbb hírszerző berendezésekkel van felszerelve, akkor „nagyon hasznos dolog” is lehet – vélekedik a biztonságpolitikai szakértő.Lloyd Austin külön felhívta a figyelmet arra, hogy a hétvégén megsemmisített eszközök eltérnek a Dél-Karolina közelében február 4-én lelőtt eszköztől, amelyről a miniszter azt mondta, tudják, mi volt, „a Kínai Népköztársaság megfigyelő léggömbje”.
Hétfőn a Fehér Ház sajtótájékoztatóján a nemzetbiztonsági tanács kommunikációs koordinátora igyekezett eloszlatni azokat a híreszteléseket, miszerint földönkívüli légi eszközökről van szó. John Kirby úgy fogalmazott,
az amerikaiaknak nincs okuk aggódni amiatt, hogy földönkívüliekről van szó.
A feltételezések annak nyomán kezdtek el terjedni, hogy az Észak-amerikai Légtérvédelmi Parancsnokság (NORAD) parancsnoka vasárnap úgy fogalmazott, semmilyen lehetőséget nem zárna ki az azonosítatlan légi tárgyak származásával kapcsolatban.
Glen VanHerck tábornok ugyanakkor arról is beszélt, hogy a megszaporodott észlelések azzal is összefüggésben lehetnek, hogy a kínai eszköz körüli incidens nyomán a légtérvédelem növelte a radarok teljesítményét, azok érzékenységét.
Az elmúlt hét végén az amerikai légierő három ismeretlen eredetű légi eszközt semmisített meg: pénteken Alaszka északi partjai közelében, szombaton Kanada kérésére és együttműködve a szomszédos országgal Yukon tartomány fölött, majd vasárnap az Egyesült Államok Michigan állama közelében, a Huron-tó térségében.
UFO, kémballon, időjárási eszköz: egyelőre senki sem érti, mi és miért lebeg a levegőben
A Fehér Ház szóvivője szerint a február 4-én kiiktatott, feltételezhetően kínai kémléggömböt követően lelőtt objektumok jóval kisebbek voltak, és addig nem is fogják tudni pontosan jellemezni ezeket, amíg teljes egészében össze nem gyűjtötték a roncsokat. Összefoglaltunk mindent, amit eddig az azonosítatlan lebegő objektumokról tudni lehet.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!