Válságtanácskozást hívtak össze mára a Fehér Házba annak megvitatására, miként menthetnék meg a rosszul sikerült dereguláció miatt csődközelbe került kaliforniai áramszolgáltatókat. A hitelminősítők már számottevően lerontották az érintett vállalatok besorolását s a kilátásba helyezett további lépések a nekik hitelező bankok helyzetét is megnehezíthetik. A kaliforniai hatóságok állami kötvénykibocsátással akarják jóvátenni az árak négy évvel ezelőtti befagyasztását.
Energiaügyi értekezletet tartanak ma a Fehér Házban Lawrence Summers pénzügyminiszter, Bill Richardson energiaügyi miniszter, valamint két kaliforniai vállalat, a PG&E Corp. és az Edison International igazgatóinak részvételével. A tanácskozást azután hívták össze, hogy nyilvánvalóvá vált: a két vállalat tulajdonában levő áramszolgáltatók - a Pacific Gas & Electric Co. és a Southern California Edison - nem tudják rendezni 11,9 milliárd dollárra rúgó adósságaikat, amelyeket a kaliforniai árampiac 1996-os liberalizálása óta halmoztak fel. A ma már kudarcnak minősített dereguláció keretében 2002 márciusáig befagyasztották a villamos energia kiskereskedelmi árát, miközben a nagykereskedelmi árakat felszabadították, az áramszolgáltatók anyavállalatai pedig kénytelenek voltak eladni erőműveik zömét.
Az áramtermelés költségei azonban azóta megnégyszereződtek: a szigorú környezetvédelmi előírások miatt Kaliforniában csaknem egy évtizede nem épült új erőmű, a rossz időjárás a meglevő vízierőművek termelését vetette vissza, a földgáz világpiaci ára pedig magasba szökött. A legnépesebb és leggazdagabb szövetségi államnak számító Kaliforniában - amely önálló államként a világ hatodik legnagyobb gazdasága lenne - eközben a villamosenergia-kereslet sokkal gyorsabban nőtt, mint azt a liberalizációs ütemterv kidolgozói gondolták.
Az összesen 24 millió fogyasztót ellátó két nagy áramszolgáltató ma már kilowattóránként 27 centet fizet a termelőknek az áramért az egykori 6 cent helyett, de költségeit nem háríthatja át a fogyasztókra. A múlt héten a kaliforniai közműfelügyelet jóváhagyott egy átlag 10 százalékos, 90 napra szóló tarifaemelést, ezt azonban messze nem tartottak elegendőnek sem a szolgáltatók, sem a hitelminősítők, melyek ezt követően drasztikusan lerontották a Pacific Gas & Electric Co. és a Southern California Edison hitelbesorolását. A Moody's Investors Service és a Standard & Poor's egyaránt a legalacsonyabb befektetői kategóriába vitte le a vállalatok papírjait, a Fitch pedig egyenesen a bóvlikötvények közé sorolta be őket. A Dow Jones összefoglalója szerint a Bank of America Corp. és a J.P. Morgan Case & Co. kölcsönzött a legtöbbet a két cégnek, de az érintettek között van a Bank of New York Co., a Union Bank of Switzerland, a Banque National de Paris és a Barclays is.
A kaliforniai törvényhozás közben olyan megoldáson dolgozik - értesült több hírügynökség is -, amely szerencsés esetben nemcsak megmenti az áramszolgáltatókat, hanem a legjobb minősítést is megszerezheti számukra. Eszerint a kaliforniai közműfelügyelet bocsátana ki kötvényeket az áramszolgáltatók nevében az adósságok refinanszírozása céljából; a tartozást a fogyasztók villanyszámláján megjelenő speciális díj révén fizetnék vissza. Addig is az USA energiaügyi minisztériuma sietett a kaliforniaiak segítségére: harmadízben is, ezúttal január 10-ig meghosszabbította annak a december 14-én bevezetett rendeletnek a hatályát, amely kötelezi a termelőket, hogy áramot adjanak el az ottani szolgáltatóknak, megawattóránként legfeljebb 64 dollárért, tehát jóval a jelenlegi piaci ár alatt. Ennek fejében a kaliforniai hatóságoknak a mai napig olyan intézkedéseket kell meghozniuk, amelyek révén január 15-ig 5 százalékkal csökkentik az állam csúcsidőbeli áramfogyasztását.
Sz. M.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.