Az Egyesült Államokban áprilisban csökkent a fogyasztói bizalom, főként a jelenlegi helyzet megítélésének romlása miatt - derül ki a Conference Board (CB) gazdaságkutató csoport ötezer háztartás megkérdezése alapján elkészített felméréséből. A főindex a márciusi 110,7 pontról áprilisban 108,8 pontra esett vissza, de ez nem okozott meglepetést, mert a Wall Street még ennél is rosszabb, 107,5-108,5 közötti értéket várt. A jelenlegi helyzet megítélésének részindexe 111,5-ről 107 pontra esett, ezzel szemben az elkövetkező fél évre szóló kilátások megítélése alig változott, 110,2-ről 110 pontra ment le. Lynn Franco, a CB kutatási igazgatója szerint a fogyasztói bizalomindex visszaesése nem változtat azon, hogy a következő hónapokban is magasak maradnak a GDP kétharmadát adó fogyasztói kiadások.
Egy másik fontos mutató, az Institute for Supply Management (ISM) beszerzői menedzserindexe ugyan áprilisra immár harmadik hónapja jelezte a termelés növekedését, azonban kedvezőtlenebbül alakult a vártnál: a márciusi 55,6-ről 53,9-re süllyedt. (Az 50 feletti mutató növekedést, az az alatti szűkülést jelez.) Különösen kedvezőtlenül alakult az új megrendelések alindexe: 65,3-ről 59-re esett vissza. A cégek emellett még nem álltak talpra annyira, hogy növeljék alkalmazotti létszámukat és beruházásaikat, ami a jövőbeli fenntartható gazdasági növekedés alapja. Az eddigi jelzések szerint áprilisban ha nem is jelentősen, de nőtt a munkanélküliség. A feldolgozóipar adja az amerikai gazdaság hatodát.
Ugyancsak tegnap hozták nyilvánosságra az építőipar adatait. Eszerint márciusban 0,9 százalékkal mérséklődött az ágazat teljesítménye, ami tavaly június óta a legnagyobb visszaesés. Ennek oka egyértelműen az volt, hogy az állami építkezések, főleg az útépítések 5,6 százalékkal csökkentek, míg a magánépítkezések 0,7 százalékkal nőttek - jelentette a Bloomberg.
Paul O'Neill pénzügyminiszter tegnapi szenátusi meghallgatásán igen optimistán nyilatkozott az amerikai gazdaság kilátásairól, kijelentve - az már teljesen felépült a tavalyi visszaesésből. A miniszter indokolatlannak minősítette az Egyesült Államok hatalmas folyó fizetési mérleghiányával kapcsolatos aggályokat.
(NAPI)
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.