A Litvániában zajló kétnapos találkozón Dél-Korea a NATO indo-csendes-óceáni térségbeli tagjaival, Japánnal, Ausztráliával és Új-Zélanddal tárgyalt.

A találkozón a Szöult képviselő Park Jong-min külügyminiszter-helyettes „komoly, közös válaszfellépést” sürgetett a jelen lévő NATO-tagállamok között, hozzátéve, hogy Phenjan rakétatesztelései és „nukleáris provokációi” szembemennek a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződésben (NPT) foglaltakkal, ami immár nemcsak regionális, hanem globális ügy is.

Az észak-koreai külügyminiszter pénteki nyilatkozatában leszögezte, az Egyesült Államoknak és a Nyugatnak nincs joga elvitatni Észak-Koreától a nukleáris nagyhatalmi státuszt, Phenjant pedig nem köti az NPT egyetlen pontja sem.

Cso Szon Hui emellett elítélte a hét legfejlettebb ipari ország (G7) külügyminisztereinek keddi közleményét, melyben a tárcavezetők Phenjan ballisztikus rakétaprogramját bírálták, és hozzátette: „a G7-nek nincs sem felhatalmazása, sem képesítése arra, hogy beleszóljon, Észak-Korea miként gyakorolja szuverenitását”.

 

Észak-Korea rakétakísérletére az Egyesült Államok is hadi készültségbe lendült

Dél-Korea és az Egyesült Államok egy közös hadgyakorlattal reagáltak az előző napi észak-koreai ballisztikus rakétakilövésre, amely Japánt is sértette és vészhelyzeti riasztást generált az országban. A két ország demonstrálta a Koreai-félsziget védelmi erejét.