Donald Trump amerikai elnök vasárnap este győzelemként értékelte a tarifákra építő külpolitikai stratégiáját, miután Kolumbia meghátrált a migránsok hazatelepítését végző repülőjáratokkal kapcsolatos vitában.

A CNN cikke szerint a válság Gustavo Petro kolumbiai elnök döntésével kezdődött, aki megakadályozta az Egyesült Államok katonai repülőgépeit abban, hogy illegális bevándorlókat szállítsanak vissza az országba.

Ez a Trump-adminisztráció nagyszabású deportálási műveletének egyik kulcseleme volt, amely az elnök kampányígéretei közül is kiemelkedett.

Trump, aki gyors eredményeket akart bemutatni támogatóinak, példát kívánt statuálni a Latin-Amerikában ellenállást tanúsító országoknak. A Fehér Ház szerint Kolumbia végül elfogadta, hogy fogadja a migránsokat szállító repülőgépeket, beleértve a katonai járatokat is, a tervezett tarifákat pedig egyelőre visszavonták.

A mai események egyértelműen megmutatják a világnak, hogy Amerika ismét tiszteletet élvez

– mondta Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtótitkára. 

Petro döntése tovább bátoríthatja az adminisztráció azon tagjait, akik a vámokat nemcsak kereskedelmi viták eszközeként, hanem szélesebb körben is más országok megfegyelmezésére kívánják használni.

Kolumbia esetében Trump azonnali 25 százalékos vámokat lengetett be, amelyeket egy héten belül 50 százalékra emelt volna. Emellett utazási tilalmat vezetett be kolumbiai állampolgárokkal szemben, és visszavonta kolumbiai tisztviselők vízumait.

A konfliktus hosszútávú gazdasági következményekkel fenyegetett Kolumbia számára, mivel az Egyesült Államok az ország legnagyobb kereskedelmi partnere. Az amerikai-kolumbiai kereskedelem 2022-ben 53,5 milliárd dollárt tett ki. A tarifák hátrányos következményei az amerikai fogyasztókat is érinthette volna, különösen a kolumbiai kávé importja kapcsán.

Az új külügyminiszter, Marco Rubio hamarosan több közép-amerikai országot látogat majd meg, hogy tegyék lehetővé a migránsok visszafogadását.