Az elemzők kiemelt figyelemmel kísérik az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők számának alakulását, mivel az amerikai munkaerőpiac helyzete meghatározó az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) kamatdöntéseinek alakítása szempontjából is.

Az augusztus 26-ával záródott héten a tartósan munkanélküli segélyt kérők száma 40 ezerrel, 1 millió 679 ezerre csökkent az egy héttel korábbi 1 millió 719 ezerről. Elemzők arra számítottak, hogy jóval kevésbé, négyezerrel csökken a tartósan munkanélküli segélyt kérők száma.

A segélykérelmek számát mérő négyhetes mozgóátlag – amely segít kiszűrni az ideiglenes, egyszeri hatásokat – 8500-zal, 229 250-re csökkent.

Mind az első alkalommal, mind a tartósan munkanélküli segélyt kérők számának alakulása ismét az amerikai gazdaság ellenállóképességéről tanúskodik, annak ellenére, hogy a Federal Reserve kamatemelései révén igyekszik enyhíteni az amerikai munkaerőpiac feszességét.

Legutóbbi, július 26-án végződött kamatdöntő ülésén a Fed a piaci várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal, 5,25-5,50 százalékra emelte az irányadó dollárkamat-tartományt.

Elemzők szerint az első alkalommal munkanélküli segélyt kérők számának 280 ezres szintje utalna az amerikai foglalkoztatás növekedésének jelentős lassulására.

 A washingtoni munkaügyi minisztérium statisztikai intézete, a Bureau of Labor Statistics (BLS) múlt pénteki jelentése alapján augusztusban a várt 170 ezernél több, 187 ezer új munkahely létesült az Egyesült Államok nem mezőgazdasági ágazataiban, a munkanélküliségi ráta viszont a tavalyi év eleji szintre, 3,8 százalékra emelkedett vissza.

Végül eleshetnek az amerikai fogyasztók is

Egyre több jel érkezik arra vonatkozóan, hogy a folyamatos kamatemelések és az infláció végül elérték a töretlenül vásárló amerikai fogyasztókat is. Ezért hiába a tőzsdei menetelés, egyre több befektető kezd menedéket keresni egy esetleges áresés ellen.Bővebben --->