A szuperkedd néven ismert előválasztási napon az amerikai nyugati parttól a keleti partig az ország szinte minden vidékén tartanak szavazást. A regisztrált republikánus és demokrata szavazók voksolhatnak: Kaliforniában, Texasban, Oklahomában, Utah és Colorado államokban, Arkansasban és Minnesotában Alabamában és Tennessee-ben, Virginia és Észak-Karolina államban, Vermont, Maine és Massachusetts államban.
A republikánusok Alaszkában is élhetnek az elnökjelölés jogával, az Egyesült Államokhoz tartozó Amerikai Szamoán ezen a napon a regisztrált demokrata szavazók voksolhatnak elnökjelöltjükre.
Az elmúlt öt napban nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatások alapján a republikánus előválasztási versenyben országos szinten Donald Trump előnye behozhatatlannak látszik.
Szombaton a New York Times napilap megrendelésére készült felmérés azt mutatta, hogy
- a volt elnököt a republikánus szavazók 76,
- míg Nikki Haley korábbi dél-karolinai kormányzót 21 százalék támogatja.
Egy nappal korábban a Forbes is kiadta legfrissebb kutatásának eredményét, ami szerint
- Donald Trump mögött 79,
- míg Nikki Haley mögött 12 százaléknyian állnak.
Szorosabb versenyt ígér a Virginia állambeli előválasztás, ahol Donald Trump 51 százalékra számíthat, míg ellenfele 43 százalékra egy múlt pénteken megjelent közvélemény-kutatás alapján. Az ország meghatározó államában, az összességében demokrata többségű Kaliforniában, a republikánus elnökjelöltek versenyében a felmérések Donald Trump országos átlaghoz közeli előnyét mutatják.
A republikánus versenyben Donald Trump az elnökjelöltség véglegesítése szempontjából fontos delegálti szavazatok közül 244-gyel rendelkezik már, míg Nikki Haley azután, hogy vasárnap a fővárosban, Washington DC-ben győzni tudott, 43-mal.
A republikánusok az előválasztások során összesen 2149 delegálti szavazatot osztanak ki, a többséghez 1215 voks megszerzésére van szükség. A szuperkedden 874 szavazat sorsa dől el. Ha Donald Trump megszerzi, akkor politikai értelemben már biztosra vehető a jelöltsége, akkor is, ha Nikki Haley-nek matematikai esélye maradt még az eredmény megfordítására.
Donald Trump és kampánycsapata azt a célt tűzte ki, hogy március közepére eldöntse a versenyt és megszerezze a több mint 1215 delegálti szavazatot.
A Republikánus Párt július közepén Milwaukee-ban tartja az elnökjelölő konvenciót, a Demokrata Párt augusztus közepén Chicagóban, és ekkor válik véglegessé, hogy a két párt kit indít a november 5-i elnökválasztáson.
A demokrata párton belül a hivatalban lévő elnök újraindulása miatt a szokásjog alapján vele szemben nem indulnak esélyes kihívók.
Így Joe Biden támogatottsága elsöprő az előválasztási folyamatban. A New York Times által megrendelt felmérés szerint a demokrata szavazók 79 százaléka áll az elnök mögött, míg Dean Phillips kongresszusi képviselőt 10 százalék támogatja.