Az EU tagállamai erősítsék meg nemzeti foglalkoztatási politikájukat egyebek mellett új munkahelyeket teremtő és létszámbővítő támogatások biztosításával, a foglalkoztatást terhelő adók egy részének átcsoportosításával (például környezetvédelmi adóvá), illetve az önfoglalkoztatás támogatásával − szorgalmazza az Európai Bizottság múlt héten ismertetett, főleg a munkahelyteremtés keresleti oldalára összpontosító foglalkoztatási csomagja. A bizottság sürgeti a jövőben nagyobb munkahelyteremtő potenciállal rendelkező területek, például a környezetbarát foglalkoztatás fejlesztését és azok beépítését a nemzeti munkahely-teremtési tervekbe (ezen a területen a szakértők szerint 2020-ig 20 millió munkahely teremthető). Javasolja emellett a testület az egészségügyi munkaerő tervezésének javítását, valamint a magasan képzett infokommunikáció-technológai (ikt) munkaerő létszámának növelését is.

A foglalkoztatási csomag meghatározza a legfontosabb reformlépéseket egy a gazdasági változásokhoz rugalmasabban alkalmazkodni tudó, dinamikusabb és inkluzívabb munkaerőpiac létrehozása érdekében. Ez egyebek mellett a fiatalok munkakörülményeinek javítására, az élethosszig tartó tanulásra és a minimálbér-politikára tesz javaslatokat. Mivel az EU-ban 4 millió betöltetlen állás van, a dokumentum a készségek és képesítések elismerésének megkönnyítését célzó, az oktatás és a munka világát egymáshoz közelebb hozó eszközöket is javasol.

A munkaerő mobilitásának javítása érdekében a bizottság kész elhárítani a jogi és gyakorlati akadályokat a munkavállalók szabad mozgása elől (például nyugdíjjogosultság hordozhatósága, kiküldött munkavállalók adóztatása, valamint jogaik megerősítése), és felszólítja a tagállamokat: tegyék lehetővé az álláskeresők számára, hogy − hat hónapot meg nem haladó időszakra − más uniós országokba is "átvihessék" a munkanélküli-ellátásukat. A javaslat szerint azt is lehetővé kellene tenni, hogy az egyes uniós országok közszférájában más tagállamok polgárai is elhelyezkedhessenek. Az álláskereslet és -kínálat jobb összehangolása érdekében az EURES uniós álláskereső portál fejlesztését irányozzák elő 2013-ra.

Az uniós foglalkoztatási politika jobb összehangolása és megerősítése érdekében a tagállamok nemzeti foglalkoztatási tervének megvalósítását nyomon követő eredményjelző rendszert vezetnének be jövőre, emellett tervezik a bérezés változásának nyomon követését is.