A migránscsempész-hálózatok jelentős nyereséget termelnek: világszerte évente 4,7-6 milliárd euró származik ebből a bűncselekménytípusból. A bűnszervezetek működése gyorsan változik, alkalmazkodva a körülményekhez és a nemzeti hatóságok reakcióihoz.
Idén újra az egekbe emelkedett az illegális határátlépések és próbálkozások száma, ami 2016 óta a legmagasabb arányokat mutatja. A Frontex adatai szerint 2023-ban 233 139 illegális érkezőt regisztráltak az Európai Unió területén.
A Bizottság javaslata
Az Európai Bizottság szerint szükség van a jogi keret modernizálására az EU területére történő jogosulatlan beutazás, átutazás és tartózkodás megelőzése és megakadályozása érdekében. Az öt kulcsfontosságú célkitűzés között szerepel, hogy a nyilvános felbujtás az illegális határátlépésre bűncselekménynek minősüljön, kiterjedve ezen keresztül a digitális eszközökön és közösségi médián keresztül történő migránscsempészetre is.
A legtöbb illegális határátlépést a közösségi médiában hirdetik, üzenetküldő alkalmazásokon szervezik, és digitális pénzátutalással fizetik ki
– mondta Ursula von der Leyen, a bizottság elnöke egy beszédében. Ezt pedig csak nemzetközi szinten, az internetes vállalatokkal együttműködve lehet kezelni – tette hozzá. Emiatt a jogszabály végrehajtása során az összes közösségi média platformmal szorosan együttműködnének.
A tervezet alapján a súlyosabb bűncselekmények esetében, amelyek egy vagy több ember halálát okozzák, az uniós jogszabályban meghatározott 8 év helyett legalább 15 évig terjedő szabadságvesztés lenne a maximális büntetési tétel. Ezen intézkedéssel az a szándék, hogy hatékonyabban szankcionálják az életveszélyes helyzeteket teremtő cselekményeket.
A tagállamok joghatósága kiterjedne olyan esetekre is, mint például hajók süllyedése nemzetközi vizeken, és azon belül is, amikor a bűncselekmények a tagállamokban bejegyzett járműveken történnek. A fő cél az, hogy az eljárások kifejezetten a bűnszövetkezetek ellen irányuljanak.
A tagállamoknak kötelességük lenne biztosítani a megfelelő forrásokat nemzeti hatóságaik számára az embercsempészet hatékony megelőzése, kivizsgálása és büntetőeljárás alá vonása érdekében.
Végül, a tagállamoknak évente statisztikai adatokat kellene gyűjteniük és jelenteniük a migránscsempészet mértékéről, az esetek felderítésének és a válaszlépések hatékonyságának javítása érdekében.
Globális szövetséget szorgalmaz a bizottság
Az Europol Migránscsempészés Elleni Küzdelem Európai Központját megerősítenék a tagállamok és más uniós intézmények segítségével. A központ figyelemmel kíséri a migránscsempészet és az emberkereskedelem tendenciáit, éves jelentéseket, stratégiai elemzéseket, fenyegetésértékeléseket és helyzetjelentéseket, valamint nyomozati és operatív intézkedéseket készít.
A Bizottság technikai szakértői csoportokat hív össze az uniós intézmények, ügynökségek, tagállamok, partnerországok, nemzetközi szervezetek és más érdekelt felek képviselőiből. Az egyeztetések célja szorosabbra fűzni az együttműködéseket, ezzel hatékonyabbá tenni a migránscsempészek elleni fellépést.
A Bizottság jogszabályjavaslatát most az Európai Parlament és a Tanács fogja megtárgyalni. A folyamat akár hónapokat is igényelhet.
Szerző: Tieger Endre, az EuroAtlantic Tanácsadó elemzője
EU Monitor
Mikor jut hozzá Magyarország a 2021-2027 között jutó felzárkóztatási támogatásokhoz? Hogyan alakul a magyar kormány és az Európai Bizottság viszonya? Mi történik Brüsszelben? A hazánkat érintő legfontosabb brüsszeli történések az Economx.hu EU Monitor rovatában. Kövessen minket!