A juharszirup fő termelőjeként ismert Vermontban a gazdák újrahasznosítják a vizeletet, hogy növeljék a terméshozamot és csökkentsék a környezeti terhelést. Ez az innovatív módszer hatékony alternatívája lehet a szintetikus műtrágyáknak, egyre nagyobb hangsúlyt adva a mezőgazdaságban a fenntarthatóságnak.
- Az eljárás gyökerei az ókorba nyúlnak vissza, amikor Kínában és Rómában is használták a vizeletet trágyaként.
- A helyi lakosok az elmúlt tizenkét évben aktívan vettek részt a vizeletgyűjtésben, amelyet a Rich Earth Institute (REI) nevű nonprofit szervezet koordinál.
A program évente több mint 45 000 liter vizeletet gyűjt össze, amelyet pasztőrözés után trágyázásra használnak fel.
Kapcsolódó
A folyamat során a vizeletet 80 Celsius-fokra melegítik, majd tárolják, hogy később biztonságosan kijuttathassák a termőföldekre.
Az Agroinform beszámolója szerint ez az eljárás nemcsak a gazdák számára biztosít fenntartható tápanyagforrást, hanem a vízfolyások szennyezését is csökkenti, mivel a vizeletben található nitrogén és foszfor nem kerül közvetlenül a vízrendszerekbe. A hagyományos szennyvízkezelés során ugyanis ezek az anyagok az élővizekbe jutva algavirágzást idézhetnek elő, ami káros hatással van az ökoszisztémára.
A tudósok kimutatták, hogy a vizeletben lévő nitrogén és foszfor hasonló szerepet tölt be a növények fejlődésében, mint a szintetikus műtrágyák.
A kutatások szerint a kelkáposzta és a spenót terméshozama több mint kétszeresére növelhető vizelettrágyázással, még gyenge termőképességű talajokon is.
A szintetikus műtrágyák előállítása jelentős környezeti terheléssel jár. Ezzel szemben a vizelet természetes, helyben rendelkezésre álló forrás, amelynek felhasználása csökkentheti a műtrágyák előállításával járó környezeti károkat. A módszer a trágyázás környezetbarátabbá tétele mellett visszafogja a vízpazarlást is, becslések szerint szerint a program 2012 óta több mint 10 millió liter vizet takarított meg azáltal, hogy csökkentette a WC-öblítések számát.
A szokásos szennyvízkezelési rendszerben a vizeletet felhígítják, majd jelentős energiafelhasználással tisztítják. Ezzel szemben a peecycling (vizelet újrahasznosítás) közvetlenül hasznosítja a benne lévő tápanyagokat, így minimalizálja a vízrendszerek terhelését.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Fordulat a kereskedelmi háborúban: Kína csendesen visszalépett

Egy újabb magyar miniszter szólalt meg az uniós tagságunkról, minden megváltozhat

Rossz hír a magyar autósoknak: jöhet a gyakoribb műszaki vizsga

Az Apple trükkje: így kerülné ki a vámháborút

Pusztító olajszennyezés sújtja a horvát tengerpartot, nagy a veszély a magyar turisták kedvelt partszakaszán

A szlovákok így kezelik a lakhatási válságot, érdemes tőlük tanulni

Túl sokan vannak? Kizárhatnak 13 bíborost a konklávéból, ezen múlhat a választás

Itt az OTP rendkívüli tájékoztatása: jöhet a visszavásárlás

Újra lecsap az ezermilliárdos veszedelem a magyar költségvetésre?
