Kevin McCarthy, a kongresszus alsóházának republikánus elnöke kijelentette, hogy ideje szüneteltetni az egyeztetéseket, a Fehér Ház szerint pedig valós nézetkülönbségek nehezítik a további tárgyalásokat – írja az MTI.
A republikánus politikus szerint a patthelyzetet könnyű lenne megoldani, ha Joe Biden demokrata párti elnök munkatársai beleegyeznének néhány olyan költségvetési kiadási tétel csökkentésébe, amelyet a republikánus fél kér. A Fehér Ház egy tisztségviselője úgy fogalmazott, hogy a költségvetési kérdések körül olyan nézetkülönbségek alakultak ki, amelyek miatt nehezek lesznek a további egyeztetések.
A tárgyalások tétje, hogy az Egyesült Államok júniusban képes lesz-e törleszteni államadósságának lejáró részét.
Ezt csak akkor tudja megtenni, ha a törvényhozás elfogadja az államadósság-korlát emelését, ugyanis a jelenlegi 31 ezer milliárd dollárral már elérte a felső plafont.
A republikánusok vezette képviselőház április végén már elfogadott ugyan egy törvényt az adósságplafon 1500 milliárd dolláros emeléséről, de az olyan költségvetési kiadáscsökkentést ír elő, amelyet a demokrata törvényhozók és a demokrata elnök sem fogad el. Joe Biden közölte, hogy mindenképpen megvétózza a jogszabályt, ha az elé kerül.
Az adósságplafonról szóló egyeztetések folytatására egyelőre nem tűztek ki újabb tárgyalási fordulót.
A Fehér Ház szóvivője mindössze annyit közölt, hogy a történtekről tájékoztatják a Japánban, a G7-csoport csúcstalálkozóján tartózkodó elnököt. Joe Biden a hét közepén az államadósságról szóló egyeztetések miatt, amelyek két fordulóján személyesen is részt vett, lerövidítette ázsiai és ausztráliai körútját.
Közben egyes demokrata törvényhozók azzal a javaslattal fordultak a Fehér Házhoz, hogy Joe Biden alkalmazza az amerikai alkotmány 14-es kiegészítését, amely elvben lehetőséget ad az elnöknek saját jogkörben megemelni az államadósságot.
Joe Biden egy ilyen lépést eddig kizárt. A republikánusok szerint jelen helyzetben ennek alkalmazása alkotmányellenes lenne, és az ellen bírósághoz fordulnának.
Az államadósságról szóló tárgyalások megakadásának hírére a pénteken a nap elején pozitív tartományban mozgó tőzsdeindexek csökkenni kezdtek és a New York-i tőzsde minden irányadó mutatója enyhe mínuszban fejezte be a hetet.