Egyre több nemzetközi segély érkezik a földrengés sújtotta Mianmarba; a szomszédos országokból vasárnap hadihajókat és repülőgépeket küldtek segélyekkel és mentőszemélyzettel – adta hírül az MTI.

A pénteki 7,7-es erősségű rengésnek, amely Mianmarban az elmúlt évszázad egyik legerősebb rengése volt, legalább 1600 halálos áldozata és 3400 sérültje van – közölte a katonai kormány.

„Minden katonai és polgári kórháznak, valamint egészségügyi dolgozóknak összehangoltan és hatékonyan kell együttműködniük a hatékony orvosi ellátás biztosítása érdekében” – fogalmazott a junta vezetője, Min Aung Hlaing altábornagy az állami média szerint.

Az Amerikai Földtani Szolgálat előrejelző modellezése szerint

Mianmar halálos áldozatainak száma meghaladhatja a tízezret, a veszteségek pedig meghaladhatják az ország éves gazdasági teljesítményét.

Évek óta ez a legtöbb halálos áldozattal járó természeti katasztrófa, amely Mianmart érte, az ENSZ szerint megrongálta a létfontosságú infrastruktúrát, köztük egy repülőteret, autópályákat és hidakat, ami lelassította a humanitárius műveleteket.

Az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatala szerint Mianmar középső és északnyugati részén, köztük Mandalajban és Sagaingban a kórházaknak nehézséget okozott a sérültek nagyarányú beáramlása.

Jó két nappal egy földrengés után a keresőkutyás segítők is akcióba lépnek.
Jó két nappal egy földrengés után a keresőkutyás segítők is akcióba lépnek.
Kép: Getty Images / dpa / picture alliance, Carola Frentzen

A szomszédos országok közül India, Kína és Thaiföld küldött segélyeket és csapatokat, de érkezett segítség Malajziából, Szingapúrból és Oroszországból is.

Indiai katonai repülőgépek szombaton többször is bevetésre indultak Mianmarba, többek között ellátmányt és kutató-mentő csapatokat szállítottak Najpjidóba, a fővárosba, amelynek egyes részeit a földrengés romba döntötte.

Rengeteg az áldozat: megrendítő fotókon a pusztító földindulás Mianmarban

A Richter-skála szerinti 7,7-es földmozgás dúlta fel a mianmari lakosok életét. Részletek.

Az indiai hadsereg segít felállítani egy tábori kórházat Mandalajban, és a haditengerészet két, ellátmányt szállító hajója Mianmar kereskedelmi fővárosába, Jangonba tart – számolt be Szubrahmanjam Dzsaishankar indiai külügyminiszter.

Több kínai mentőcsapat is megérkezett, köztük egy, amelyik a délnyugati Jünnan tartományból, szárazföldön érkezett – jelezte Kína mianmari nagykövetsége a közösségi médiában.

A mianmari állami média azt közölte, egy 78 fős szingapúri csapat, amelyet mentőkutyák kísértek, vasárnap már Mandalajban dolgoztak.