A Gázai övezetet kormányzó Hamásznak ezután még több akadállyal kell majd megküzdenie, hogy hozzáférjen a pénzügyi forrásaihoz, miután a csoport fegyveresei legkevesebb 1300 izraelit, főként civileket öltek meg, amire Izrael a 75 éve tartó konfliktus legsúlyosabb gázai bombázásával válaszolt.
Befagyasztott támogatások
A hét elején az izraeli rendőrség közölte, hogy befagyasztott egy Barclays-bankszámlát, amely a hatóságok szerint a Hamász adománygyűjtéséhez kapcsolódik, és blokkolták az adománygyűjtésre használt kriptovaluta számlákat, anélkül, hogy meghatározták volna, hogy hány számláról van szó, és mekkora volt a rajtuk található összeg.
Matthew Levitt, a terrorizmus elleni küzdelemre szakosodott egykori amerikai tisztviselő a Reuters érdeklődésére úgy becsülte, hogy a Hamász több mint 300 millió dolláros költségvetésének nagy része üzleti adókból, valamint olyan országokból származott, mint Irán és Katar, illetve jótékonysági szervezetektől.
Tavaly februárban az amerikai külügyminisztérium közölte, hogy a Hamász más Öböl-menti országokban is gyűjt támogatást, és adományokat kap palesztinoktól, emigránsoktól és saját jótékonysági szervezeteitől.
Az Egyesült Államokban és a Nagy-Britanniában is terrorszervezetként szankcionált Hamász egyre gyakrabban használt kriptovalutákat, hogy elkerülje a nemzetközi korlátozásokat – mondta Matthew Levitt.
A Hamasz a kriptokódok egyik legsikeresebb felhasználója a terrorizmus finanszírozására
– közölte Tom Robinson, az Elliptic blokklánc-kutató cég társalapítója.
A TRM Labs blokklánc-kutatók a héten azt nyilatkozták, hogy a 2021 májusában lezajlott fegyveres harcokat követően a Hamász által ellenőrzött kriptocímek több mint 400 ezer dollárt kaptak. A múlt hétvégi erőszakos cselekmények óta azonban a Hamászhoz köthető prominens támogatói csoportok mindössze néhány ezer dollárt mozgattak meg titkosításon keresztül.
Az alacsony adománymennyiség egyik valószínű oka az, hogy az izraeli hatóságok azonnal célba veszik őket. Izrael az elmúlt években több tízmillió dollár értékű kriptovalutát foglalt le a Hamászhoz kapcsolódó címekről
– közölte a TRM, hozzátéve, hogy 2021 decembere és idén április között Izrael csaknem 190 kriptoszámlát foglalt le, amelyek állításuk szerint a Hamászhoz kapcsolódtak.
Évi százmillió Iránból
Akár titkosítással, akár más eszközökkel, a Hamász szövetségesei megtalálták a módját, hogy pénzt vigyenek Gázába. Az Egyesült Államok külügyminisztériuma közölte, hogy Irán évente 100 millió dolláros támogatást nyújt palesztin csoportoknak, köztük a Hamásznak, és hivatkozott arra, hogy a pénzt olajcégeken, szállítási tranzakciókon és nemesfémeken keresztül mozgatják.
Tavaly a Hamász titkos céghálózatot hozott létre, amelynek tagjai 500 millió dollár értékű befektetést kezelnek Törökországon át Szaúd-Arábiáig – közölte az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma, miután tavaly májusban szankciókat jelentett be a cégek ellen.
A gázban gazdag Katar is több száz millió dollárt fizet Gázának 2014 óta, és egykor havi 30 millió dollárt költött az enklávé egyetlen erőművének működtetésére, valamint a rászoruló családok és a Hamász által irányított kormány köztisztviselőinek támogatására.
A katari segély 100 dollárt biztosít a legszegényebb palesztin családoknak, és meghosszabbítja a napi áramellátás időtartamát Gázában
– hangsúlyozta egy katari tisztviselő az amerikai kormány megjegyzésére válaszolva, hozzátéve, hogy mindez segítette megőrizni a stabilitást és a palesztin családok életminőségét.
Készpénz a családoknak
Katar Gázának szánt finanszírozása valójában Izraelen halad át – mondta egy, a folyamatot ismerő forrás.
Az alapokat elektronikus úton utalják át Katarból Izraelbe. Onnan pedig izraeli és ENSZ-tisztviselők kézzel vittek készpénzt a határon át Gázába.
A készpénzt közvetlenül a rászoruló családoknak és köztisztviselőknek adják oda Gázában, és minden családnak vagy magánszemélynek alá kell írnia a neve mellett, hogy megkapta a készpénzt. Ennek a lapnak egy példánya Izraelbe kerül, egy az ENSZ-be, egy pedig Katarba.
A Gázai övezetnek nyújtott katari segélyt teljes mértékben összehangolják Izraellel, az ENSZ-szel és az Egyesült Államokkal
– mondta a katari kormánytisztviselő.
Az elmúlt években Katar üzemanyagot vásárolt Izraeltől Gáza egyetlen erőművéhez. Egyiptomi üzemanyagot is küldött, amelyet a Hamász tovább értékesíthet, a bevételt fizetésekre fordítva.
Stephen Reimer, a Royal United Services intézet munkatársa azt jósolta, hogy a Hamász újabb pénzügyi korlátozása csak részleges sikerrel jár majd.
Finanszírozási taktikájuk úgy fejlődött ki, hogy a hivatalos csatornákat megkerüljék
– tette hozzá a szakértő.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!