Az Amerikai Egyesült Államok legrégebb óta működő egyeteme 2,3 milliárd dollár szövetségi támogatástól esett el hétfőn – írja a Reuters.

A Trump-adminisztráció órákkal azután jelentette be a források befagyasztását, hogy az Egyetem közölte, elutasítja a kormány által támasztott követeléseket. A Harvard szerint az engedelmesség átadná az irányítást egy konzervatív kormány kezébe, mely az egyetemeket veszélyesen baloldalinak tartja.

Az amerikai vezetés múlt hónapban 9 milliárd dollár értékű szerződés és támogatás felülvizsgálatát jelentette be a Harvard kapcsán, a 18 hónapja tartó palesztinpárti kampusztüntetések antiszemita felhangjára hivatkozva.

Az Oktatási Minisztérium antiszemitizmus ellenes küzdelemért felelős munkacsoportja hétfői bejelentésében az elitegyetemek aggasztó gondolkodásmódjáról beszélt, amely miatt úgy gondolják, a szövetségi finanszírozás nem jár a polgárjogi törvények betartatásának felelősségével.

A szövetségi kormány már több száz millió dollár egyetemeknek szánt támogatás folyósítását állította le, arra ösztönözve őket, hogy változtassanak irányelveiken, és az intézmények területén eluralkodott antiszemitizmusról beszélve. A követelések azonban szólás- és akadémiai szabadsággal kapcsolatos kérdéseket vetettek fel.

Ezzel párhuzamosan több száz hallgató vízumát visszavonták, egyes letartóztatott Palesztina melletti tüntetőknek pedig már a kitoloncolása is megkezdődött.

Egyetlen kormány – függetlenül attól, hogy melyik párt van éppen hatalomban – sem határozhatja meg, hogy magánintézmények mit taníthatnak, kit vehetnek fel és alkalmazhatnak, és milyen területeket tanulmányozhatnak és kutathatnak

– mondta a Harvard Egyetem elnöke, Alan Garber.

A Harvard Egyetem épülete 2024. szeptemberében
A Harvard Egyetem épülete 2024. szeptemberében
Kép: Reuters / File photo, Nicholas Pfosi

Az egyetemi kampuszokon felerősödő antiszemitizmus kérdése már Trump második elnöksége előtt komollyá vált, miután tavaly számos felsőoktatási intézményben hallgatói demonstrációkat tartottak a palesztinok melletti kiállás jegyében. A kiváltó ok a Hamász 2023-as Izrael elleni terrortámadása, és az erre válaszul megkezdett pusztító izraeli offenzíva a Gázai övezetben volt.

Az oktatási minisztérium pénteki közleményében azt írta, a Harvard sem intellektuális sem polgárjogi szempontból nem felel meg a szövetségi támogatáshoz elvárt színvonalnak. Követelték, hogy mérsékeljék az olyan egyetemi polgárok és alkalmazottak létszámát, akik „elkötelezettebek az aktivizmus, mint a tudományosság iránt”, és külső testület auditálása révén biztosítsák a nézőpontok sokféleségét az intézményben.

A tárca azt is követelte, hogy augusztustól már csak érdemeik alapján vegyenek fel hallgatókat és oktatókat, és szüntessenek meg minden rasszra, bőrszínre és nemzetiségi hovatartozásra vonatkozó preferenciarendszert. Biztosítani kell az „amerikai értékek” iránti elkötelezettséget is a felvett hallgatóknál, amennyiben pedig külföldi egyetemi polgárok szabályokat szegnének, azt jelentiük kellene a bevándorlási hatóságoknál.

Harrison Fields, a Fehér Ház szóvivője szerint Trump elnök azért

dolgozik, hogy Tegyük Újra Naggyá a Felsőoktatást (Make Higher Education Great Again), véget vetve az ellenőrizetlen antiszemitizmusnak, és biztosítva, hogy a szövetségi adófizetők dollárjai nem finanszírozzák a Harvard faji alapú megkülönböztetést vagy faji indíttatású erőszakot támogató intézményét.
Harvard professzorok egy csoportja múlt héten pert nyújtott be a Trump-adminisztráció ellen mintegy 9 milliárd dollár támogatás felülvizsgálata miatt.
A kormányzat állítólag jogi kötőerejű beleegyező határozat aláírására kényszerítené a Columbia Egyetemet is, hogy kénytelen legyen a szövetségi irányelveket követni az antiszemitizmus elleni harcban, azonban néhány professzor itt is perre ment. A Columbia esetében 400 millió dollár forrást már korábban felfüggesztettek.
A Harvard elnöke szerint a Trump-elnökség célja a kormánnyal kritikus baloldali gondolkodók kiszorítása, amely egyértelműen az első alkotmánymódosítás megsértését jelenti. (A módosítás a szólásszabadságot tárgyalja.)
Az Egyetem nem fogja függetlenségét feladni, és lemondani alkotmányos jogairól
– nyilatkozta Alan Garber.
A világhírű egyetem január óta egy jogi ügyet lezáró megállapodás értelmében további védelem biztosításába egyezett bele zsidó hallgatóinak.
A forrásveszteség orvoslása érdekében a Harvard 750 millió dollár kölcsönt tervez felvenni Wall Street-i befektetőktől.

Mázsás súly, hatalmas hitelre van szüksége a Harvardnak

750 millió dolláros kölcsönre van szüksége a Harvard Egyetemnek ahhoz, hogy oktatási és kutatási programjait folytathassa.Bővebben>>>