A World Weather Attribution (WWA) nevű nemzetközi tudományos kezdeményezés klímaszakértőinek tanulmányából kiderül, hogy a felmelegedés miatt szenvedünk ilyen gyakran természeti katasztrófáktól.
Az elmúlt hónapban több kontinens is hőhullámoktól szenvedett, sok helyütt erdőtüzek és vízhiány is súlyosbította a helyzetet.
Sokkal ritkábban történne katasztrófa, ha az ember nem szólna közbe
A tanulmány szerint az ember okozta klímaváltozás és globális felmelegedés nélkül az extrém események rendkívül ritkák lennének.
Az Európában és Észak-Amerikában mért hőmérsékletek gyakorlatilag lehetetlenek lennének az éghajlatváltozás hatásai nélkül
– magyarázta a tanulmány eredményeit Izzidine Pinto, a Holland Királyi Meteorológiai Intézet kutatója a WWA sajtótájékoztatóján.
Kínában ötvenszer akkora volt az esélye a júliusi hőhullámoknak, mint korábban.
Égető probléma: a mi régiónk forrósodik a leggyorsabban
A 2022-es volt Európa leforróbb nyara, a tavalyi éves átlaghőmérséklet pedig a valaha mért legmagasabb értékek között van. Bővebben >>>Európában forrósodik a leginkább a levegő
A WWA kutatásában rámutattak, hogy az egyre növekvő üvegházhatás miatt
- az európai hőhullámok 2,5 fokkal melegebbek voltak, mint lettek volna a klímaváltozás nélkül.
- Észak-Amerikában kettő,
- Kínában egy fokkal volt így magasabb a hőhullámok okozta hőmérséklet.
A szélsőséges intenzitású hőhullámok öt-, de akár kétévente is visszatérhetnek, amennyiben nem csökken a károsanyag-kibocsátás a bolygón, és a globális átlaghőmérséklet két fokkal meghaladja az iparosodás előtti szintet. A jelenlegi állás szerint több mint 1,1 fokkal nőtt a hőmérséklet.
Friederike Otto, a londoni Grantham Institute for Climate Change kutatója kijelentette, „ameddig nem fogjuk vissza a károsanyag-kibocsátást, egyre több és több ilyen szélsőséges időjárási jelenséget láthatunk majd”.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!