Egy New York-i árverésen a becsüsi jutalékkal együtt 6,2 millió dollárért (2,4 milliárd forintért) kelt el egy szigetelőszalaggal a falra ragasztott banán, Maurizio Cattelan világhírű olasz művész alkotása.
A szokatlan és rendkívüli feltűnést keltő Comedian című műalkotásért hatalmas versengés folyt az aukción. A licit 800 ezer dollárról indult és percek alatt emelkedett dollármilliókra. A nyertes vevő a kínai származású Justin Sun kriptovállalkozó lett, aki már akkor bejelentette, hogy Hongkongban fogja elfogyasztani az ehető műalkotást.
A vevő valójában egy hitelesítő okmányt kap, amely feljogosítja arra, hogy a falra ragasszon egy banánt és Comedian-nek nevezze azt.
Az aukciót megszervező Sotheby's a kortárs művészet egyik legragyogóbb provokatőrének nevezte katalógusában Cattelant, aki „állhatatosan, jelentőségteljes, szemtelen, és gyakran vitatható módon dúlja fel a művészeti világ status quo-ját".
Justin Sun most lehúzta a ragasztószalagot, és élvezettel ette meg a banánt a The Peninsula Hong Kongban, a város egyik legdrágább szállodájában tartott sajtótájékoztatón.
„Sokkal jobb ízű, mint a többi banán. Valóban, egész jó" – mondta. Sun korábban azt nyilatkozta, a darab olyan kulturális jelenséget képvisel, amely áthidalja a művészet, a mémek és a kriptovaluta közösség világát.
Sun egyébként kedden az X-en bejelentette, hogy 30 millió dollárt fektetett be a World Liberty Financial-be, amelyet Donald Trump megválasztott amerikai elnök indított el szeptemberben családja kriptovaluta vállalkozásaként. Bejegyzésben azt is közzétette, hogy platformja, a TRON elkötelezett amellett, hogy Amerikát ismét naggyá tegye és az innováció élére álljon.
Tavaly az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete csalással és más értékpapír-törvénysértésekkel vádolta meg a Sunt. Válaszul X-en azt mondta, hogy a panasz nem megalapozott.