Az ír kormány régóta tervezi, hogy alkotmányából kivegye azt a passzust, hogy a nőktől nem szabad elvárni, hogy „az otthoni kötelességeiket elhanyagolják a munkában”.
Március 8-án – a nemzetközi nőnapon – az ír kormány arra kéri a választókat, hogy hagyják jóvá a családi értékekről szóló alkotmányos szakasz két módosítási javaslatát.
Az első módosítás a nők otthoni tartózkodási helyét korlátozó záradékot egy új állami kötelezettségvállalással váltja fel, amely minden családgondozó munkáját értékeli.
A második módosítás a család definícióját kiterjeszti minden olyan háztartásra, ahol tartós kapcsolat van, beleértve a házasságon kívül született gyermekes párok többségét is. Az alkotmánynak ez a része jelenleg arra kötelezi az államot, hogy különös gondossággal óvja a házasság intézményét, amelyen a család alapul, és védje meg a támadásokkal szemben – ezt a rugalmatlannak tűnő irányvonalat most követi a váláshoz való jog.
A Politico szerint Micheál Martin ír külügyminiszter azt mondta, hogy
a javasolt változtatások azt a valóságot tükrözik, hogy a családok sokféle modellje alkotja társadalmunkat.
A javaslatok ellenére a kormány nem próbál meg új nemek közötti egyenlőségi rendelkezést beilleszteni az alkotmányba, részben azért, mert azzal kockáztatja, hogy az egyenes igen kampány mérgező csatává változzon a transzneműek jogai felett.
Leo Varadkar miniszterelnök elmondta, hogy a hárompárti koalíció úgy döntött, hogy az alkotmány már tartalmaz mindenre kiterjedő kötelezettségvállalást az egyenlőség mellett, és ezt nem szabad részleteznie.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!