Friss:
Szombat délben ismét lövöldözés volt Jeruzsálemben; legalább ketten megsebesültek, az elkövető egy 13 éves palesztin fiú. A támadásban egy 47 éves férfit és 23 éves fiát érte találat. Eszméletüknél voltak, mikor kórházba szállították őket. A mentők tájékoztatása szerint közepesen súlyos és súlyos sebesülést szenvedtek. A rendőrség lelőtte a támadót, aki a közlések szerint egy 13 éves palesztin származású fiú volt. A helyszínt a kiérkező sürgősségi ellátás és biztonsági erők biztosították. A rendőrség szóvivője terrortámadásnak nevezte a történteket.
Korábban írtuk:
A helyi média a támadót egy kelet-jeruzsálemi palesztin férfiként azonosította. Az izraeli hívők a zsidó szombat kezdetén imára gyűltek össze a zsidó település egyik zsinagógájában, és éppen távozni készültek, amikor a fegyveres tüzet nyitott. A rendőrök ezután lelőtték a támadót. Kobi Shabtai izraeli rendőrfőnök az utóbbi évek egyik legsúlyosabb támadásának nevezte a történteket.
Palesztin militáns csoportok dicsérték a támadást, de nem mondták, hogy valamelyik tagjuk a felelős. A támadást a palesztinok Ciszjordániában és a Gázai övezetben gyűlésekkel és édességek osztogatásával ünnepelték meg. Egy szemtanú elmondta a BBC tudósítójának, hogy látta a fegyverest az utcán, aki a levegőbe lőtt, miközben a biztonsági erők üldözték.
Az időzítés nem volt véletlen
A támadás a holokauszt emléknapján történt, amely annak a hatmillió zsidónak és más áldozatnak állít emléket, akiket a németországi náci rezsim a holokauszt során megölt. „Zsinagógában imádkozókat megtámadni a holokauszt emléknapján, ráadásul sábátkor, borzalmas. Izraeli barátaink mellett állunk” - írta James Cleverly brit külügyminiszter a Twitteren.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter így reagált: „Az Egyesült Államok a leghatározottabban elítéli a szörnyű terrortámadást.” Joe Biden amerikai elnök beszélt Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel, és felajánlotta a támogatás minden formáját - közölte a Fehér Ház.
Our thoughts are with the Israeli people following the terrorist attack in Jerusalem. It is particularly tragic on International Holocaust Remembrance Day. We condemn this attack and express our condolences to the victims’ families. May their memory be a blessing.
— Secretary Antony Blinken (@SecBlinken) January 28, 2023
Röviddel az incidens után Netanjahu és a sokak által kritizált szélsőjobboldali nemzetbiztonsági miniszter, Itamar Ben-Gvir is ellátogatott a helyszínre.
Ben-Gvir megígérte, hogy visszahozza a biztonságot Izrael utcáira, de egyre nagyobb a düh, hogy ezt még nem tette meg
- írja a BBC jeruzsálemi tudosítója.
Az indulatok azóza szabadultak el, hogy csütörtökön kilenc palesztin - militánsok és civilek egyaránt - meghalt egy izraeli katonai rajtaütés során a megszállt Ciszjordániában lévő Dzsenínben. Ezt rakétatűz követte Gázából Izraelre, amire a zsidó állam légicsapásokkal válaszolt.
Antonio Guterres ENSZ-főtitkár „mélységes aggodalmát fejezte ki az erőszak jelenlegi fokozódása miatt Izraelben és a megszállt palesztin területeken” - közölte egy szóvivő. „Ez a pillanat a legnagyobb önmérsékletre int” - mondta Stephane Dujarric, az ENSZ szóvivője.
Many parts of the Internet are becoming toxic waste dumps for hate and vicious lies.
— António Guterres (@antonioguterres) January 27, 2023
On #HolocaustRemembrance Day I urgently appeal to all with influence across the information ecosystem:
Stop the hate. Set up guardrails. Enforce them.
Izrael az 1967-es közel-keleti háború óta megszállva tartja Kelet-Jeruzsálemet, és az egész várost az ország fővárosának tekinti, bár ezt a nemzetközi közösség túlnyomó többsége nem ismeri el. A palesztinok viszont egy remélt független állam jövőbeli fővárosaként tartják számon Kelet-Jeruzsálemet.