Katowice, amely a lengyel szénbányászat egykori híres központja volt, a területén korábban nyolc működő szénbányával, csatlakozott ahhoz a csoporthoz, amely a fosszilis tüzelőanyagok kivezetésének felgyorsítását szorgalmazza a zöldenergia javára.
Ezzel pedig Katowice Lengyelország első nagyvárosa, amely csatlakozik a Powering Past Coal Alliance (PPCA) nevű szervezethez. (A PPCA egy 185 országból, városból, régióból és szervezetből álló csoport, amelynek célja, hogy felgyorsítsa a széntüzelésű erőművek szén-dioxid-kibocsátásának csökkentését vagy azok végleges leállítását.) Katowice reméli, hogy lépésével jó példaként szolgálhat a fosszilis tüzelőanyagokról való elszakadásra törekvő városok számára.
A szövetséghez való csatlakozással Katowice vállalja, hogy fokozatosan felszámolja szénenergia-függőségét, együttműködésben a helyi önkormányzattal és a helyi vállalkozókkal. Miután 2018-ban a város adott otthont az ENSZ klímacsúcsának, 2023-ban a város kötelezettséget vállalt arra, hogy 1990-hez képest 40 százalékkal csökkenti a szán-dioxid kibocsátást, prioritásként kezeli a zöld infrastruktúrába történő beruházásokat, és támogatja a megújuló energiát, valamint az energiahatékonyságot.
Ambiciózus lengyel energiavállalások
Katowice egykor a szén városa volt, amely a mai napig két szénbányának és egy szénerőműnek ad otthont, ám a lengyel város időközben diverzifikálta gazdaságát, és inkább a szolgáltatásokra, a technológiára és a kultúrára összpontosít. Egykori bányászvárosból kulturális és üzleti központtá fejlődik, tisztább, zöldebb és fenntarthatóbb életkörülményeket kínálva az itt élőknek. Ráadásul az informatika világában különösen sok munkahelyet kíván a fiatal tehetségek számára.
Lengyelország Németország után máig a második legtöbb szenet kitermelő ország Európában, egyben a világ kilencedik legnagyobb széntermelője. Exporttevékenysége ennek ellenére nem jelentős, miután az így megtermelt tüzelőanyag nagy részét jelenleg is maga fogyasztja.
Lengyelország innen elrugaszkodva nagy tervekkel rendelkezik a megújuló energiaforrások meghonosítása terén, többek között azt tűzte ki célul, hogy 2030-ra villamosenergia-ellátásának 53 százalékát a megújuló energiaforrások adják, miközben az unió egyik leggyorsabban bővülő napenergia-piacával rendelkezik.
Mit nekünk zöldítés! Jobban támaszkodunk a fosszilis tüzelőanyagokra, mint valaha
A németek ejtették az atomot, a britek a szenet, a dánok pedig szélre vadásznak. Ám a Föld egészét nézve: hatvan éve szinte alig változik valami a globális energiatermelésben.A részletekről ITT írtunk bővebben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!