Emmanuel Macron és Ursula von der Leyen is kifejezte abbéli reményét, hogy Kína nyomást fog gyakorolni Oroszországra: kezdeményezzen tárgyalásokat az ukrajnai konfliktusban. Erről ők maguk számoltak be újságíróknak a kínai tárgyalások után.
Ursula von der Leyen még a megbeszélések előtt nyilatkozva úgy fogalmazott: Kína nagy jelentőséggel bír Európa számára, kölcsönös függőségekkel és hosszú közös történelemmel, de hozzátette, hogy az EU-Kína kapcsolatok összetettebbé váltak az elmúlt években, és e kapcsolatok szempontjait meg kell vitatni.
Hszi Csin-ping azt mondta, hogy a francia elnök látogatása valóban új impulzusokat adhat és jobb légkört teremthet Peking Európához fűződő kapcsolatában, von der Leyennek pedig azt, hogy beszélni fog Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, amikor erre az idő és a körülmények is megfelelőek lesznek.
A 90 percig tartó kétoldalú találkozójuk kezdetén Emmanuel Macron felhívta Hszi figyelmét arra, hogy az ukrajnai háború nagy csapást mért a (nemzetközi) stabilitásra, és számít Kínára, hogy mindenkit visszatérít a tárgyalóasztalhoz.
Hszi is elmondta, hogy a tűzszünet megteremtése az elsődleges, emellett fel kell lépni a kialakult helyzetet tovább bonyolító lépések ellen. Hszi kifejtette, hogy szerinte az ukrajnai válság nem Kína és az EU közötti probléma, és Kína továbbra is pozitív szerepben fog részt venni a béketárgyalások elősegítésében.
Barátságos és őszinte beszélgetések
Az ukrajnai háború kérdésén kívül, a látogatás és a vezetők közti megbeszélés a gazdasági kapcsolatokra is fókuszált, mely Franciaország szerint őszinte és konstruktív volt, míg Kína barátságosnak és mélyrehatónak nevezte azt.
A beszélgetések alkalmával Hszi megjegyezte, hogy idén ünneplik a Kína és EU közötti stratégiai kapcsolatok kiépítésének 20. évfordulóját, és ezzel kapcsolatban elmondta, hogy Kína kész együttműködni az EU-val annak érdekében, hogy helyes irányba terelje a Kína-EU kapcsolatokat, és kölcsönösen, minden szinten megújítsák az együttműködést, új lendületet adva ezáltal a globális békének, a stabilitásnak és a jólétnek.
Ursula von der Leyen megjegyezte, hogy az EU tiszteli Kína történelmét és kultúráját, és elmondta, hogy a Kínával folytatott őszinte, konstruktív párbeszéd, illetve a kapcsolatok folyamatos fejlesztése mind kulcsfontosságúak az európai béke és stabilitás szempontjából.
Közölte: az EU gratulál Kínának, hogy házigazdaként sikeresen rendezte meg az ENSZ biodiverzitás-konferenciáját, emellett pedig elismerését fejezte ki Kína szén-dioxid-kibocsátásának csökkentése érdekében tett erőfeszítéseiért.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!