Az ukrán parlament feloldotta a külföldiek földszerzésének tilalmát a nem mezőgazdasági területekre. A Worldwide News Ukraine jelentése szerint azonban ez magánszemélyekre nem vonatkozik, vagyis csak vállalatok, jogi személyek, külföldi államok és szervezeteik, illetve nem kormányszervek, valamint nemzetközi szervezetek vásárolhatnak ukrán állami vagy önkormányzati tulajdonban levő telkeket, üzleti vagy egyéb vállalkozás céljára.

A törvénymódosítás része a folyamatban levő földreformnak, amelynek keretében már törvényt hoztak az állami földbank és a földkataszter létrehozásáról. A bank hitelt nyújthat a mezőgazdasági vállalkozóknak, állami tulajdonban levő földeket igazgat, konszolidál és fejlesztheti azokat. Mivel a földbank a normál banki kamat feléért nyújthat hitelt, abban bíznak, hogy elő fogja segíteni a kis- és közepes vállalkozások fejlődését vidéken jövő év elején kezdődő működésével.

A földkataszter célja, hogy lehetőséget teremtsen a jelenleg még hatályban levő földkereskedelmi tilalom feloldásához. Ez nem lesz egyszerű, mert a kormány joggal tart attól, hogy a rendkívüli minőségű ukrán termőföldet külföldiek fogják felvásárolni. Ezt az aggodalmat tükrözi Olekszandr Jefremov, a kormányzó Régiók Pártja vezetőjének a mostani törvénymódosítás nyomán tett nyilatkozata. Hangsúlyozta, hogy változatlanul érvényben van a mezőgazdasági földek adásvételének tilalma, és a moratóriumot a földreformtörvény elfogadásáig fenntartják − írta az EurActive. Ugyanakkor szorít az idő, mert az 1992 óta hatályos tilalom meghosszabbítását a parlament elutasította, így várhatóan jövőre kénytelenek lesznek elfogadni a földreformot.

Ukrajna nemcsak kitűnő minőségű, de hatalmas mezőgazdasági területtel rendelkezik − 42 millió hektárral, miközben az Európai Unió legnagyobb mezőgazdasági termelője, Franciaország csak 29 millióval. A külföldi befektetőket nemcsak a föld remélhető olcsósága vonzza, hanem az a haszon is, amit a modern mezőgazdasági technológia bevezetése hozhat. Mint Mikola Azarov miniszterelnök elismerte, az ukrán mezőgazdaság termelékenysége háromszor-ötször kisebb az európai átlagnál. Ami az árakat illeti, 1 hektár termőföld jelenleg 360−505 euróba kerül, míg Franciaországban 4580 euróba. A moratórium feloldása után a szakértők az első évben az ár megkétszereződésére számítanak, amit folyamatos emelkedés követ. Egyes elemzői vélemények szerint a moratórium megszűnése után az állam legalább a föld 30 százalékát állami tulajdonban fogja tartani − a mezőgazdasági területek csaknem egészében állami tulajdonban vannak, amelyeket bérbe adnak a termelőknek.